Gencer: 'Eto'o'yu Beşiktaş alamadı biz aldık

Antalyaspor Kulübü Başkanı Gültekin Gencer, 2018 Dünya Kupası'nın kura çekimini futbolcuları Eto'o'nun yapacağını belirterek, "Bu kura çekimini milyonlarca kişi izleyecek. Türkiye'nin tanıtımı için 100 milyon Euro harcasak bile bunu yapamazdık. Bunlar Eto'o'nun Antalya ve Türkiye için ne kadar doğru bir transfer olduğunun göstergesi" dedi.

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 15:17
Abone Ol google-news

 

Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneğince Antalya Tenis İhtisas Kulübü'nde düzenlenen toplantıya katılan Antalyaspor başkanı Gültekin Gencer, yaptığı açıklamada, Antalyaspor'un son yıllarda büyük bir taraftar kaybına uğradığını söyledi. Takımın stat sorunu nedeniyle şehirden uzaklaşmasıyla taraftar sayısının da hızla düştüğüne dikkati çeken Gencer, 1980'li yıllarda peşinden deplasmanlara 10 bin taraftarın gittiği Antalyaspor'un son yıllardaki iç saha maçlarını bin 500 kişinin izlediğini belirtti.

Taraftar sayısını artırmak için birtakım çalışmalar yaptıklarını kaydeden Gencer, yeni stat ve transferlerle Antalyaspor'un maçlarına ilginin artacağına inandığını ifade etti. Gencer, dünyanın en fazla ziyaret edilen 4 kentinden biri olan Antalya'nın takımının Avrupa'da söz sahibi olması gerektiğini ve bunu yapabilecek potansiyel ve gücün kentin dinamiklerinde bulunduğunu dile getirdi.

PTT 1. Lig play-off maçıyla Antalya'da yeniden bir heyecan başladığını vurgulayan başkan Gencer, Süper Lig'e yükseldikten sonra Ronaldinho, Afellay ya da Eto'o üçlüsünden birisini transfer edeceğini söylediğini ancak kendisiyle dalga geçildiğini ve "Şov yapıyorsun" şeklinde eleştiriler aldığını kaydetti

 "ETO'O TRANSFERİ ANTALYA ŞEHRİNİN BAŞARISI"

Kamerunlu yıldız futbolcu Samuel Eto'o'yu transfer ettikten sonra bile eleştiriler almaya devam ettiğini anlatan Gencer, şöyle konuştu: "Beşiktaş bir yıl önce bir hafta Milano'da kaldı ve 15 milyon Euro'luk teminat mektubu vermelerine rağmen Eto'o'yu getiremedi. Biz 3 yıllık 9 milyon euroya ve teminat mektubu olmayan bir anlaşma yaptık. Milano'da hiçbir anlaşmaya imza atmadık. Eto'o transferi benim ve yönetimimin değil, Antalya şehrinin bir başarısıydı. Anadolu'daki başka bir şehir olsaydı Eto'o'ya 27 milyon Euro verse bile getiremezdi. Antalya'nın dünya şehri olması bunu bize sağladı. Eto'o, sürekli Antalya'ya tatile gelen bir oyuncu olduğu için ve bu kenti çok sevdiği için Antalyaspor'u tercih etti. Transferin ardından dünya medyasında hep birinci sayfalarda yer aldık. 2018 Dünya Kupası'nın kura çekimini de Eto'o yapacak ve oraya 'Antalyaspor'un oyuncusu' diye çağrılacak. Bu kura çekimini milyonlarca kişi izleyecek. Türkiye'nin tanıtımı için 100 milyon Euro harcasak bile bunu yapamazdık. Bunlar Eto'o'nun Antalya ve Türkiye için ne kadar doğru bir transfer olduğunun göstergesi."

"DÜNYAYA ANTALYASPOR'U TANITTIK"

Antalya şehri olarak getiremeyecekleri bir yıldız olmadığının altını çizen Gencer, şöyle devam etti: "Antalya marka bir şehir. Böyle marka bir şehrin kulübünün artık 33 bin kişilik stadı var. Bir yıl sonra da tesislerimiz tamamlanacak. Statta seyirci sayısını artırmak için yıldız transferlere imza attık. Bu transferler olmasaydı stattaki locaları hatır gönülle satardık. Hatır gönüle ihtiyaç duymadan şimdiden çoğunluğu yıllık 300 bin lira olan 25 loca satışı yaptık. Eto'o kendi parasını çıkardı. Takıma her şartta destek vermeliyiz. Antalya'da her zaman Antalyaspor'un önceliğinin olması gerekiyor. Antalyaspor marka değeri ne kadar büyük olursa Antalya şehrinin marka değeri de o kadar büyüyor. Bir isim transferi bile Antalya şehrinin dünya televizyonlarında, sokaklarında konuşulmasını sağlıyor. Bir transfer görüşmesi için gittiğim Paris'te 'Eto'o'nun başkanı geldi' dediler. Dünyaya Antalyaspor'u tanıttık."

TRANSFER ÇALIŞMALARI

Yeni yaptıkları transferlerle takımdaki yaş ortalamasının 28 olduğunu anlatan Gültekin Gencer, Eto'o, Lazarevic, Celustka ve Chico'nun zor transferler olduğunun altını çizdi. Bosna Hersekli sol bek Josip Kvesic ile de anlaştıklarını anlatan Gencer, şöyle konuştu: "Haftaya Antalya'da olacak ve imza atacak. İki noktada daha transfer görüşmemiz var. Alternatif olarak bir stoper ve '10 numara' diye tabir edilen bir oyuncu transfer edeceğiz. İnce eleyip sık dokuyoruz. Bu iki transferden birisi dünya yıldızı olacak. Kupa koleksiyoncusu bir dünya yıldızını yakında inşallah Antalya'ya getireceğiz."