‘Halkın iradesi yok sayılamaz’

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmasına bir tepki de PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nden geldi.

22 Ağustos 2019 Perşembe, 22:03
Abone Ol google-news

PEN, yaptığı yazılı açıklamada halkın iradesinin yok sayıldığını belirterek daha sonra başka illerde de görevden almaların yaşanabileceğine dikkat çekti. Açıklama şu ifadelere yer verildi: “Birkaç gün sonra yargı yılının açılışı törenle yapılacak. Bazı barolar katılacak, bazıları katılmayacak. Orada yüksek mahkemelerin, kurumların başkanları, temsilcileri, yargının bağımsızlığından, demokrasinin üstünlüğünden söz edecekler.
Sonra Meclis açılacak, ‘Egemenliğin kayıtsız şartsız’ halkın olduğu ve onun temsilcisinin de Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu devlet erki tarafından bir kez daha ve kararlılıkla vurgulanacak.

PEN hep kınayacak
Ve bütün bunlar olurken seçilmiş belediye başkanları görevden alınacak, Diyarbakır, Mardin, Van, sonra belki de başka yerlerde halkın iradesi yok sayılacak. PEN, açıklamasında, bu durumu kınayarak şöyle devam ediyor: “Bu uygulamaya karşı çıkan, yazan yurttaşlara soruşturma başlatılacak, Ayşegül Tözeren gibi iyi bir edebiyatçı, yazar, kadın hakları ve barış savunucusu bir hekim gece yarısı gözaltına alınacak...
Ve bütün bunlar olurken önce yeni yargı yılı başlayacak, sonra Meclis açılacak, oralarda demokrasi, bağımsızlık, egemenlik, millet, halk iradesinin üstünlüğü gibi kavramlarla dolu konuşmalar yapılacak... Ve bütün bunlar olurken PEN yine kınayacak, bir kez daha kınayacak, hep kınayacak...”