'Hileli Saray'a takipsizlik

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet’in “Sayıştay: Hileli Saray” haberine ilişkin Saray’dan yargıya talimat da içeren “gizli” suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi. Cumhurbaşkanının teknik olarak iftira suçunun mağduru olamayacağı ifade edilen kararın bir örneği de ‘ihbar eden’ olarak Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne gönderildi.

30 Aralık 2015 Çarşamba, 20:58
Abone Ol google-news

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet’in “Sayıştay: Hileli Saray” haberine ilişkin yargıya talimat da içeren “gizli” suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi. Gazetemiz muhabiri Alican Uludağ’ın ifadesini alan savcılık, soruşturma sonunda verdiği takipsizlik kararında Cumhurbaşkanı’nın “vatana ihanet” suçu dışında yargılanmayacağını dikkat çekerek, Cumhurbaşkanının teknik olarak Türk Ceza Yasası’nda düzenlenen iftira suçunun mağduru olamayacağını ifade etti.

 

‘Devri hukuk dışı’

Cumhuriyet, 31 Ekim’de Sayıştay Başkanlığı’nın, Atatürk Orman Çiftliği’nin 2014 yılı denetimine ilişkin hazırladığı raporda, arazinin kiralama yoluyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na devredilmesinin “kanuna karşı hile” olduğunu yazmıştı. Ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Metin Kıratlı, 11 Kasım’da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na “gizli” ibareli bir suç duyurusunda bulunmuştu.