Hükümet ve TSK, PKK alarmında

Son günlerde Güneydoğu’da yaşanan gelişmeler Ankara’da yeniden yapılanmayı beraberinde getirdi. Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı RF-4 uçakları ise 9 aydan sonra ilk defa Kuzey Irak üzerinde PKK hedeflerine yönelik keşif uçuşu gerçekleştirdi.

28 Ekim 2014 Salı, 17:34
Abone Ol google-news

Yüksekova şehir merkezinde 25 Ekim’de 3 askeri şehit eden PKK’nin, son olarak Şırnak’ta 400 kilogram patlayıcıyı gasp etmesi üzerine Ankara, “yeniden yapılanma”ya gitti. Başbakan Ahmet Davutoğlu dün yayımladığı genelge ile başbakanlık müsteşarı veya görevlendireceği müsteşar yardımcısının üst koordinasyonunda, yurtiçinde kamu düzenini ve güvenliğini ciddi şekilde bozucu nitelikte olayların yol açtığı acil durumlarda koordinasyonun İçişleri Bakanlığı tarafından sağlanmasını öngördü. Türk Hava Kuvvetleri ise dün, 4 adet RF-4 keşif uçağı ile 9 ay aradan sonra Kuzey Irak üzerinde PKK hedeflerine yönelik keşif uçuşu gerçekleştirdi. 400 kilogram patlayıcının askerlerin geçişinde patlatılmak üzere yol tuzaklamada veya bombalı araç saldırılarında kullanılabileceği değerlendiriliyor.

PKK’nin 27 Ekim’de Şırnak Silopi’de kaçırdığı bir kömür ocağına ait 400 kilogram patlayıcıyı Cudi Dağı istikametine götürüldüğü belirlendi. Ankara bu gelişmeler üzerine teyakkuz haline geçerken Başbakan Davutoğlu dün bir “kriz genelgesi” yayımladı. 23 Ekim’den bu yana Ankara’da terör örgütüne yönelik artan trafiğin ardından ise Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait dört adet RF-4E keşif uçağı Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine yönelik havadan keşif uçuşu gerçekleştirdi. Bu uçuş Kuzey Irak’a yönelik bir hava bombardımanın ilk habercisi olarak yorumlandı. Hükümet geçen şubat ayından bu yana Türk Hava Kuvvetleri’nin Kuzey Irak üzerinde keşif uçuşu yapmasına izin vermiyordu.

Kaynaklar, örgütün kaçırdığı 400 kilogram amonyum nitratın, C-3 ve C -4 patlayıcılarla “yemlenerek” güçlü bir patlayıcıya çevrilebileceğini belirtti. 400 kilogramlık amonyum nitratın tek başına veya bölünerek kullanılabileceğini ifade eden kaynaklar, “Bu patlayıcılar yol tuzaklamada veya araçla bombalı saldırılarda kullanılabilir” d