İmar Yasası teklifine 5 yeni madde

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen İmar Yasası’nda değişiklik teklifine 5 yeni madde eklendi.

Yayınlanma: 11.02.2020 - 23:14
İmar Yasası teklifine 5 yeni madde
Abone Ol google-news

Genel Kurul’da, İmar Yasası’nda da değişiklikler içeren Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne 5 yeni madde eklendi. Kabul edilen maddelere göre, değeri 5 milyon liraya kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar “değerli konut vergisi”ne tabi olmayacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından değer belirleme uygulamasına son verilecek, Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen bina vergi değeri esas alınacak. TOKİ Başkanlığı’nın sahip olduğu mesken nitelikli taşınmazların, tek meskeni olanların ve birden fazla değerli konut kapsamına giren taşınmazı olanların en düşük değerli taşınmazı değerli konut vergisinden muaf olacak.

Değeri 5 milyon lira ile 7,5 milyon lira arasında olan konutlarda, 5 milyon lirayı aşan kısım için binde 3; değeri 7,5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında olan konutlarda, 7 milyon lirayı aşan kısım için binde 6; değeri 10 milyon liradan fazla olan konutlarda 10 milyon lirası için 22 bin 500 lira, fazlası içinse binde 10 oranında vergilendirme yapılacak. Değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet 2021 yılının başından itibaren başlayacak. Değerli konut vergisinin uygulanmasında Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin kanunlaşarak yürürlüğe girmesinden önce Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nce belirlenen değerler dikkate alınmayacak. Ayrıca değerli konut vergisine ilişkin hükümleri içeren Emlak Vergisi Kanunu’nun 43. maddesi de yürürlükten kaldırıldı.

İhdas edilen diğer bir maddeye göre de yasa yürürlüğe girmeden önce yıkım kararı alınmış ancak ilgili yerel idarelerce yıkımı gerçekleştirilmemiş binalar, yasa yürürlüğe girdikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yıkılacak.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon