iPhone sahipleri dikkat! 'Jailbreak' pahalıya patladı

iPhone'ların sınırlamalardan kurtulmak isteyen kullanıcıların sıkça başvurduğu "jailbreak" yani kırma işlemi pahalıya patladı.

27 Ağustos 2015 Perşembe, 10:11
Abone Ol google-news

iOS, kapalı bir işletim sistemi olduğu için çok fazla güvenlik açığı ile karşılaşmıyor. Ancak Jailbreak işlemi yapıldıktan sonra iOS'te güvenlik açıkları oluşabiliyor. Apple da güncellemeler Jailbreak işleminin yapılmasına neden olan açıkları kapatmak için elinden gelen çabayı gösteriyor. Ancak TaiG, 25PP, Pangu, Absinthe ve RedSn0W gibi ekipler Jailbreak için sürekli çalışmalarını sürdürüyor ve açık buldukları an Jailbreak aracını yayınlamaktan çekinmiyor.

ShiftDelete.Net'in haberi şöyle...

İlk başta Jailbreak işleminin iOS'i özgür kıldığı ve kullanıcılara kişiselleştirme imkanı sunduğu için zararlı bir yanı olmadığı düşünülüyordu. Ancak bugün ortaya çıkan skandal, Apple'ın Jailbreak'e karşı olan sert tutumunu bir kez daha desteklemiş oldu. Reddit sitesinde yapılan bir paylaşım; Jailbreak işleminin yapıldığı iOS cihazlardan iCloud e-posta ve şifrelerinin çalındığını ortaya koydu.

iCloud hesapları çalındı!

Çinli wooyun güvenlik sitesine göre, Jailbreak'li iOS cihazlar için geliştirilen Tweak'ler ile hackerlar 220.000 adet iCloud e-posta adreslerini ve şifrelerini çaldı. Kendi içerisinde de denetimi olan Cydia'da böyle bir açığın meydana gelmesinin sebebinin 3. Parti repolar olarak gösteriliyor.

BigBoss ve modmyi repoları hack olaylarına karşı denetleniyor. Ancak Tweak'lere ücret ödemek istemeyen illegal yollar ile yüklemek isteyen kullanıcılar, crack'li Tweak'lerin bulunduğu repolara yöneliyor. Tahminlere göre Jailbreak iCloud skandalının başrolünde 3. Parti repolar yer alıyor.

Apple, Jailbreak işlemi yapılmış iOS cihazlarda meydana gelebilecek hack olaylarında hiçbir garanti vermiyor. Eğer Jailbreak'li iPhone veya iPad kullanıyor ve 3. parti repolar kullanıyorsanız iCloud şifrenizi değiştirmenizi ve Jailbreak'i kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.