IŞİD'li teröristin yakalanma anı kamerada

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na intihar saldırısı planladığı iddiasıyla aranan terör örgütü IŞİD üyesi Suriye uyruklu Muhammed Raghil Al Hardani'nin güvenlik güçlerince Kahramanmaraş Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde yakalanma anı güvenlik kameralarına yansıdı. Samsun'dan başlayan operasyonun detayları da ortaya çıktı.

16 Aralık 2015 Çarşamba, 16:38
Abone Ol google-news


ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na intihar saldırısı planladığı iddiasıyla güvenlik güçlerince aranan IŞİD üyesi Muhammed Raghil Al Hardani'nin Samsun'da olduğu bilgisine ulaşan istihbarat birimleri harekete geçti. Hardani'nin, yanında bulunan ve ismi açıklanmayan Suriyeli arkadaşıyla birlikte geçen 7 Aralık pazartesi günü Samsun Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde bir firmadan Gaziantep'e bilet aldığını belirlenince aynı otobüse 16 polis için de yolcu gibi bilet alındı. Polislerin takip ettiği Hardani ve yanındaki kişi, bir sonraki gün 8 Aralık salı günü sabah saat 02.00 'de Tekir Mahallesi'nde verilen molada birlikte yemek yedi.

Muhammed Raghil Al Hardani'nin, yanındaki kişiyle birlikte örgütün Gaziantep'teki hücre evine gideceğinin belirlenmesi üzerine, istihbarat birimleri tarafından Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerine bilgi verildi. Terörle Mücadele Şubesi'nden oluşturulan ekipler, bomba imha uzmanlarını da yanlarına alarak Kahramanmaraş Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde 6 araç, 1 sinyal kesici araç ve çok sayıda polisle birlikte güvenlik önlemi alındı. Kahramanmaraş Otogarı'na sabah saat 03.34'te giriş yaparak 14 numaralı peronda bekleyen otobüse yaklaşan polisler yolcular indikten sonra IŞİD üyesi Hardani ve arkadaşını saat 03.39'da yakalayıp gözaltına aldı.

ESKİ MODEL ARAÇLA GÖTÜRÜLDÜ

Polisler, gözaltına aldıkları Hardani ve arkadaşını eski model bir otomobile bindirip sinyal kesici araç eşliğinde emniyete götürdü. Otogarın güvenlik kameralarına, terminalde otobüsün 14 numaralı perona yaklaşması, yolcular inerken otobüsten inen Hardani ve arkadaşının çok sayıda sivil polis tarafından gözaltına alınarak bindirildikleri araçla sinyal kesici araç eşliğinde götürülmeleri saniye saniye yansıdı.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanmasının ardından adliyeye sevk edilen Hardani tutuklanırken, Suriyeli arkadaşı ise serbest kaldı.