İşte CHP'de ilk seçim sonuçları

CHP’de hafta sonu kurulan sandıklarda Zonguldak’ta Ali İhsan Köktürk, Mersin’de Aytuğ Atıcı beklediğini bulamadı.

09 Mart 2015 Pazartesi, 06:14
Abone Ol google-news

7 Haziran seçimleri için 10 kentte örgüt denetiminde önseçim kararı alan CHP’de 5 kentte önseçim tamamlandı. Önseçime katılan Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Mersin’de ise Aytuğ Atıcı örgütten çizik yedi. Trabzon’da birinci sıranın kontenjanla belirlenmesi kararından geri adım atıldı.

CHP’liler 7 Haziran seçimleri için hafta sonu Adıyaman, Malatya, Mersin, Zonguldak ve Tekirdağ’da sandık başına gitti. Önseçimler sürprizleri de beraberinde getirdi.

Zonguldak’ta önseçim yarışında ipi Şerafettin Turpçu 3 bin 67 oyla göğüsledi. Sonuçlara göre mevcut milletvekili Ali İhsan Köktürk partililerden çizik yedi. İlk 3 sırada yer almayan Köktürk 1988 oyda kaldı.

 

Sağlar ikinci oldu

39 bin 232 örgüt üyesinin bulunduğu Mersin’de de benzer bir sürpriz yaşandı. Parti meclisi, kentte birinci ve dördüncü sıra adayları kontenjandan belirleme kararı almıştı. CHP’de mevcut vekillerden yalnızca Aytuğ Atıcı önseçime katıldı.

Toplam 37 adayın yarıştığı seçimde ilk sırayı 8 bin 995 oyla Hüseyin Çakmak aldı. Resmi olmayan sonuçlara göre ikincilik eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın oldu. Serdar Kuyucuoğlu üçüncülüğü alırken mevcut milletvekili Aytuğ Atıcı seçimi dördüncü sırada tamamladı.

 

Ağbaba rekor kırdı

Seçimlerde 3 bin 80 delegenin oy kullandığı Malatya’da ise seçimlere Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba damga vurdu. Delegelerin yaklaşık yüzde 91’inin oyunu alan Ağbaba ilk sıradan aday oldu. Kentte Hulusi Porgalı ikinci, Berna Karadaş ise üçüncü sırada yer aldı.

6 bin 713 örgüt üyesinin bulunduğu Adıyaman’da da önseçimi Dr. Selçuk Tabak birinci sırada tamamladı. İkinci sırada ise avukat Abdurrahman Tutdere yer aldı.