İTÜ bu yıl toplu mezuniyet töreni yapmayacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü, stadyumun yetersiz kalması gerekçesiyle, 2013-2014 mezuniyet töreninin toplu halde yapılmayacağını duyurdu.

12 Nisan 2014 Cumartesi, 16:18
Abone Ol google-news

Üniversite yönetiminin böyle bir karar almasında 2012-2013 akademik yılı mezuniyet töreninde yaşananların neden olduğu iddia ediliyor. Törende, Gezi Parkı olaylarına destek veren pankartlar açan öğrenciler, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atmıştı. Aileler ve öğretim üyeleri de öğrencilere alkışlarla destek vermişti. İTÜ Rektörü Prof. Mehmet Karaca’nın konuşma yaptığı sırada da öğrenciler sırtlarını dönmüşlerdi.

Açıklamada, geçen yıl yaklaşık 3 bin 500 civarında öğrenci mezun eden üniversitenin, İTÜ Stadyumu'nu kullanmakta kalabalık nedeniyle sorunlar yaşandığı belirtilerek, "Bu yıl mezun sayısı artarak 4 bin civarında olacaktır. Öğrencilerimizin aileleri ve üniversitemizin mensupları hesaplandığında yaklaşık 15 bin kişilik bir kitle bulunması öngörülmektedir. Stadyum kapasitesinin çok üzerindeki bu sayı, düzenli ve güvenli bir biçimde tören yapılmasını engellemektedir. Daha önceki yıllarda, mezuniyet töreninde diploma almaya hak kazanamamış olan öğrencilerimizin (birkaç dersi kalanlar ya da yaz döneminde mezun olacak durumdakiler), birlikte yıllarca eğitim gördüğü sınıfından ayrı mezun olmak istememesi yönündeki talebine hak verilerek, törene katılmasına olanak tanınmaktaydı. Ancak bu durumdaki öğrencilerin eklenmesiyle zaten yetersiz olan stadyum kapasitesi daha da sıkıntılı bir hal almaktadır. Öğrencilerimizin bu yöndeki taleplerini reddetmemek ve üniversiteden dönem arkadaşlarıyla birlikte mutlu şekilde mezun olmalarını sağlamanın yolu, stadyumda tek tören yapmamaktır" denildi.

"ÇOK SAYIDA GERİ BİLDİRİM DEĞERLENDİRİLMİŞTİR"

Açıklamada stadyum töreninin çok uzun sürmesine ve törenin ikinci yarısından itibaren diploma alacak bölümlerin saatlerce beklemesine dikkat çekilere, "Öğrencilerimizin, ailelerinin ve üniversitemiz mensuplarının önemli şikayetlerinden biridir. Mezuniyet törenini zaman kaybı ve yorucu bir bekleyiş olmaktan çıkarmak adına, sadece fakülte törenlerinin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Geçmiş yıllarda öğrencilerimize sadece 3 yakınını törene getirebilme hakkı tanınmaktaydı. Bu karar ise stadyum kapasitesinin yetmemesinden kaynaklanmaktaydı. Ancak 'yakın akraba ya da arkadaşların törene katılmak istemesi'ne, öğrencilerimizin 'bu mutlu gününden sevdiklerinin mahrum bırakılmaması'na dair çok sayıda geri bildirim değerlendirilmiştir. Mezun sayısının daha da artacak olmasının, geçmiş yıllarda zaman zaman esneyen 3 kişi sınırının katı bir şekilde uygulanmasına, dolayısıyla öğrencilerimizin mutsuzluğuna yol açacağı görülmüştür. Böyle bir olumsuzluğa mahal verilmemesi amaçlanmıştır" ifadelerine yer verildi.

"TÜM FAKÜLTELERİMİZ KENDİ MEZUNİYET TÖRENLERİNİ DÜZENLEYECEKTİR"

İTÜ'nün açıklamasında, 8-11 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 2013-2014 Akademik Yılı Mezuniyet Törenleri hakkında şu bilgilere yer verildi:

"Tüm fakültelerimiz kendi mezuniyet törenlerini düzenleyecektir. İTÜ'den dereceyle mezun olan ve fakültelerini dereceyle bitiren öğrencilerimiz için ise ayrı bir tören yapılacaktır. Fakülte mezuniyet törenleri, başta mezun sayıları olmak üzere çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak, fakültelerin yapacağı değerlendirme sonucunda, fakültelerin kendi uygun mekanlarında, Süleyman Demirel Kültür Merkezinde, İTÜ Stadyumu’nda ya da peyzaj çalışmaları mezuniyet törenlerine yetiştirilmesi hedeflenen İnşaat Fakültesinin karşısındaki sahada yapılabilecektir. Mezuniyet törenlerine ilişkin detaylı bilgi için fakültelerinizin duyurularını ve üniversitemiz web sitesini yakından izlemeniz gerektiğini belirtir, öğrencilerimize derslerinde ve sınavlarında başarılar dileriz."