Kalın'dan AB Komisyonu Sözcüsü Stano'nun Türkiye eleştirisine tepki

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano'nun, HDP'li milletvekillerine yönelik artan baskıdan endişelendiği ve Türkiye'nin "insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve özgürlüklerine saygı göstermesi gerektiği" yönündeki açıklamalarına, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yanıt verdi.

24 Şubat 2021 Çarşamba, 10:07
Kalın'dan AB Komisyonu Sözcüsü Stano'nun Türkiye eleştirisine tepki
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano’nun sosyal medya üzerinden paylaştığı, HDP'li milletvekillerine yönelik soruşturma başlatılmasından "endişelenen" ve "Türkiye'nin insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve özgürlüklerine saygı göstermesi gerektiği" yönündeki ifadelerine Kalın tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Twitter hesabından Stano'ya, "Bir kez de olsa, belki Gara'da 13 kişiyi acımasızca infaz eden AB listesinde yer alan terör örgütü PKK hakkında endişelenebilirsiniz. Yoksa bu PKK lobisiyle başınızı belaya sokar mı?" yanıtını verdi. 

Peter Stano, AB'nin HDP ve üyelerine yönelik süregelen baskılardan derin endişe duyduğunu belirterek, tutuklamalar ve seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması uygulamalarıyla siyasi yargılama görünümü veren hukuki süreçler ve TBMM üyelerinin parlamenter dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimleriyle ilgili açıklamada bulunmuştu. 

Açıklamada, "Avrupa Konseyi'nin uzun yıllardır üyesi ve AB üye adayı olan Türkiye, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve siyasi örgütlenme özgürlüğü dahil olmak üzere demokratik sistemini teminat altına almak zorundadır" ifadesine yer verilmişti. 

Kaynak: DW/AA