Kansere karşı savaş veren Filiz Akın: Eşime vasiyetim ötenazi

Oyuncu Filiz Akın: Bitkisel hayata gireceksem öleyim. Eşimle birbirimize vasiyet ettik, eğer öyle bir durum doğar ve Ötenazi hakkı tanınırsa bunu kullanma sözü verdik...

23 Mart 2016 Çarşamba, 14:24
Abone Ol google-news

İzmir 9. İleri Yaş Sempozyumu, 'Keyifli Yaş Almak' konusu ile Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirildi. İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Geriatri Derneği işbirliği ile düzenlenen sempozyuma, ünlü sanatçı Filiz Akın konuk oldu.

Sempozyuma, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Ege Geriatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Sevnaz Şahin de katıldı. Sempozyumun kültür-sanat bölümüne konuk olan sanatçı Filiz Akın, yaşadığı hastalık sürecinden nasıl çıktığını İzmirlilerle paylaştı ve sağlıklı yaşlanmak için sırlarını anlattı. Konuklara deneyimlerini de aktaran Akın, zaman zaman duygusal anlar yaşadı. Zorlu bir kanser süreci geçirdiğini ve ameliyat edilemediği için çok ağır bir tedavi gördüğünü anlatan Akın, "Ama ben yine de iyileşeceğime inandım. Anahtar kelime moral." dedi.

Ötenazi hakkı istedi

Şu andaki hayatına şükrettiğini belirten Akın, "Benim gibi aynı kanser türü olan bir arkadaşım çok daha kötü bir durumda. Sıkıntılarım var ama iyiyim. Pes etmek yok. Hayata devam. Böyle bir durumda en büyük ilacınız moral. Gülümsemek, olumlu düşünmek hakikaten bir ilaç. Benim hastalığımda en büyük desteğim sevenlerim oldu. Herkes benim için mumlar yaktı dualar etti. İyi olmamı bana gönderilen ilaca moral ve sevgiye bağlıyorum. Yaşayacaksam kaliteli yaşayayım, eğer bağımlı olacaksam ve bitkisel hayata gireceksem öleyim. Eşimle birbirimize vasiyet ettik, eğer öyle bir durum doğar ve Ötenazi hakkı tanınırsa bunu kullanma sözü verdik" diye konuştu

"YAŞLILARI ANLAMAK ÇOK ÖNEMLİ"

Sempozyumun açılışında konuşan Sırrı Aydoğan ise "Yaşlılarla ilgili yaptığımız bu sempozyum da toplumu ilgilendiriyor. Onun için çök önemli. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak yaşlılar ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaşlılık olgusunun en önemli tarafı ruh, his. Dünyadaki gelişmeler yaşlı nüfusu arttırıyor. Kendini yaşlı hissedenlerin ruhsal durumunu anlamak çok önemli. Yaşlanmamak için yapmamız gereken onları hayattan koparmamak." dedi.

Sempozyum Başkanı Sevnaz Şahin de "Türkiye İstatistik Enstitüsünün Kurumu'nun rakamlarına göre Türkiye'de yaşlı oranı artık yüzde 8.2. Biz bu yola çıkarken yüzde 7'lerde idi. Şehrimizde ise yüzde 10.2. İzmirliler olarak çok daha çok şey yapmamız gerektiğine inanıyorum" dedi.