'Karadeniz patlarsa Boğaz yıkılır; gerçi kanal da yıkılır ama lazım'

Kanal İstanbul’a ihtiyaç olduğunu öne süren AKP'li akademisyen Dr. Yavuz Örnek, bu ihtiyacı önce oldukça tuhaf gerekçelerle savundu, sonra da kendi gerekçelerini çürüttü.

Yayınlanma: 25.12.2019 - 15:05
Abone Ol google-news

Kanal İstanbul ile ilgili ÇED raporunun denizle ilgili bölüme destek veren İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nde görevli Dr. Yavuz Örnek, Kanal İstanbul’u ilginç gerekçelerle savundu.

Tarihin gösterdiğine göre daha önce hiç yaşanmasa da Karadeniz’in altında bir patlama olabileceğini, patlamada İstanbul Boğazının da yıkılacağını ve Kanal İstanbul’un bunun için şart olduğunu iddia eden Örnek, “Ancak patlama da Kanal İstanbul da yıkılır” dedi.

Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Örnek’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Normal şartlarda Kanal İstanbul’a deniz trafiğinden dolayı ihtiyaç yoktur. Bu bir gerçektir. Çünkü Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne göre uluslararası trafik asla kapatılamaz. Gemiler kanaldan geçmeye zorlanamaz. Onun dışında bu kanalın açılmasını gerekli kılan bazı gerekçeler vardır. Mesela büyük kazalar olduğunda yakıt taşıyan tankerlerden boğaza büyük oranda sıvı yakıt dökülebilir. Bu durum günlerce Boğaz’dan gemi geçmesini engelleyebilir.

“MONTRÖ GELECEKTE GEÇERLİLİĞİNİ YİTİREBİLİR”

Başka tehlikeler de var. Mesela bugünkü siyasi ortamın gelecekte de aynı kalacağını sanmıyorum. Montrö 5-10 yıl sonra geçerliliğini yitirebilir. Ülkeler arası bazı statüler değişebilir. Örneğin; Ege Adaları’na Yunanistan’ın savaş uçaklarının inmesi için havaalanı yapması yasaktır. Ama yaptılar. Yarın bir gün de Türkiye, ‘Bundan sonra risklerden dolayı boğazlardan geçmek ücrete tabi’ diyebilir. Çünkü büyük kazalarda Türkiye ekonomisi zarar görür.

“KANAL İSTANBUL, BOĞAZIN YIKILMASINI ENGELLER AMA KENDİSİ DE YIKILIR”

‘Mesela Karadeniz’in altında 500 milyon metreküp H2S gazı var’ diyorlar. Diyelim ki Karadeniz’in altında bir magma oluştu. Ve H2S açığa çıktı. Yüzlerce atom bombasına denk patlama olur. İlla olacak demiyorum ama bu hiç olmayacak manası taşımaz. Bu kanal, İstanbul Boğazının tamamen yıkılmasını engeller. Kanal da yıkılır ama ona da ihtiyaç var. Sadece siyasi sebeplerden dolayı kanala karşı çıkmaya karşıyım. Gelecekteki bazı riskleri bertaraf etmek için Kanal İstanbul’a ihtiyaç vardır.

“İÇME SUYU SORUNU YAŞANABİLİR AMA ÜLKEYE DÖVİZ GELECEK”

Ben Kanal İstanbul’a karşı değilim. Fakat dezavantajları da var. Terkos Gölü’ne yakın olan yerde zemin altı betonlaşmassa Terkos Gölü tuzlanabilir. Dolayısıyla İstanbul’un içme suyu sorunu olabilir. Fakat bir avantajı varsa 10 dezavantajı var. Buraya 7 milyonluk bir şehir kurulacak. Bu ülkeye döviz kazandıracak. Mutlaka yabancılara satış yapılacak. Ülkemin geleceği için faydalı olacağına inandığım bir projedir. Orada bir şehir kurulmasına sıcak bakıyorum. ‘Orada kaç milyon metrekarelik toprak alan sulandırılacak. Bizim toprağa ihtiyacımız var’ diyeceksiniz. O da doğru. Ama 8 milyon nüfuslu muhteşem bir şehrin kurulmasına sıcak bakıyorum.”

HER CÜMLESİNDEN BİLİM AKIYOR!

Dr. Yavuz Örnek, daha önce de Nuh Tufanı hakkındaki 'Nuh Peygamber’in kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonu ile görüştü, Nuh tufanı sonrasında da gemiden güvercin yollanmadı, uçan bir insansız hava aracı gönderildi' dediği tuhaf açıklamalarıyla gündeme gelmişti.İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler