Kılıçdaroğlu'ndan Emek'e destek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Emek Sineması'nın yıkılmasına karşı direnenlere destek verdi. Kılıçdaroğlu, "Bugün rant üstüne kurulu şehircilik anlayışı, Emek Sineması'nın üzerine yürüyor, yıkım araçları Emek Sineması'nı tarihimizden ve anılarımızdan silmek istiyor" dedi.

Yayınlanma: 25.12.2011 - 13:44
Abone Ol google-news

Kılıçdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada, "Emek, sinemadır. İstanbul'da sinemaseverler için ilk akla gelen sinema salonlarından biri, hatta birincisidir" dedi. Emek Sineması'nın yıkılmasının, yok edilmesinin, kent kültürüne saygısızlığın yanısıra, İstanbul'da yaşamış, sinemaya gitmiş herkesin anısına da saygısızlık olacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Cumhuriyetin ilanından bir yıl sonra sinemaseverlere, sanatseverlere merhaba diyen sinema salonu, 1958 yılında Emekli Sandığı'nın mülkiyetine geçti ve adı 'Emek' oldu. Emek ile rant o günden beri Emek Sineması'nda da karşı karşıya geldi ve restleşti. Bugüne kadar hep 'Emek' kazandı ve Emek Sineması kendisini yenileyerek karşımıza çıktı. Bugün de rant ve sadece rant üstüne kurulu şehircilik anlayışı, Emek Sineması'nın üzerine yürüyor, yıkım araçları Emek Sineması'nı tarihimizden ve anılarımızdan silmek istiyor. Öte yandan, bu ülkenin taşına toprağına, sanatına kültürüne, insanına, tarihine ve anısına sahip çıkanlar da, 'Yıkmayın' diye kazma vurulmak, yıkılmak istenen Emek Sineması'nın yanında saf tutuyorlar. Kendilerini bu anlamlı direnişleri, tavırları ve anılarıyla birlikte yaşadıkları kente sahip çıkmaları kararlılığıyla kutluyor, sevgiler, saygılar sunuyorum."


En Çok Okunan Haberler