Kraliçe 2. Elizabeth'in Malta'daki eski villası 6 milyon euro'ya satışa çıkarıldı

Malta'nın başkenti Valletta yakınlarındaki villa, son yıllarda bakımsızlığı nedeniyle kaderine terk edilmişti. Kraliçe, eşi Prens Philip'in Malta'da deniz subayı olarak görev yaptığı 1949-1951 yılları arasında, evliliğinin ilk yıllarını burada geçirmişti.

12 Haziran 2019 Çarşamba, 01:40
Abone Ol google-news

Villa GuardamangiaGetty Images

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Malta'daki eski evi Villa Guardamangia, yaklaşık 6 milyon euro'ya (40 milyon TL) satışa çıkarıldı.

Malta'nın başkenti Valletta yakınlarındaki villa, Kraliçe'nin İngiltere dışında evi olarak nitelediği tek yerdi.

Kraliçe, eşi Prens Philip'in Malta'da deniz subayı olarak görev yaptığı 1949-1951 yılları arasında burada yaşamıştı.

Villa, daha sonraki yıllarda bakıma muhtaç hale geldi.

Kraliçe: Burası benim için hep özel kalacak

Lüks bir emlak şirketinin verdiği ilanda, Kraliçe'nin villası "Kayda geçmiş büyük bir tarihi değere sahip, Palazzo mimarisindeki muhteşem bir konut" olarak nitelendi.

İlanda, 1.560 metre karelik yüksek tavanlı ve dayanıklı evde, konuk ve hizmetçiler için ayrılmış çok sayıda alan olduğu belirtildi.

1967'de Malta'da çekilmiş bir fotoğrafGetty ImagesKraliçe, eşi Prens Phillip ile evliliğinin ilk yıllarını prensin deniz subayı olduğu dönemde Malta'da geçirmişti. Fotoğraf 1967'den.

Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Phillip çifti, evliliğinin ilk yıllarında, Kraliçe'nin taç giyme töreninden de önce bu evde konaklamaya başlamıştı.

Kraliçe, ilk olarak Prens Philip'in amcasının kiraladığı bu evde güzel anıları olduğunu daha önce de söylemiş, 2015'te Malta'ya ziyaretinde "Burası benim için hep özel kalacak" demişti.

villaGetty Images

Ancak villa son yıllarda tartışmalara neden oldu.

Yıkık haldeki villanın restore edilerek eski göz alıcı haline getirilmesi çağrısı yapılırken, bazıları Malta hükümetinin evi satın alarak bu sorumluluğu alması gerektiğini, bazıları ise bunun evin sahibi olan Kraliçe'nin kararı olduğunu söylüyor.