'Kültürler arası diyalog artmalı'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünya genelinde çok büyük nüfus artışı, çok önemli ve ciddi çevre sorunlarının bulunduğunu belirterek, ''Küreselleşmenin başarılı bir sonuç verebilmesi için ve insanların yararına bir gelişmenin sağlanabilmesi için kültürler arası diyaloğun artırılması, barışın yükseltilmesi ve çatışmaların azaltılması gerekiyor'' dedi.

Yayınlanma: 02.12.2008 - 16:22
Abone Ol google-news

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen ''Avrupa ve komşu bölgelerinde barış ve sürdürülebilir gelişmeye temel olarak kültürler arası diyalog'' konulu Kültür Bakanları Konferansı'na katılmak amacıyla Bakü'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı açıklamada, bir yandan yönetimler çapında kültürler arası diyalog konulu toplantıların sürdürüldüğünü, diğer yandan dünyanın birçok bölgesinde diyalogsuzluğun, çatışmaların, terör eğilimlerinin ve savaşların sürdüğünü belirtti.

Dünya genelinde bu tür olumsuzlukları arkada bırakma zamanının geldiğini kaydeden Günay, ''Biz farklı kültürlere ev sahipliği yapmış, farklı inançları bir arada yaşatmayı başarmış bir toplum olarak, kültürler arası diyalogun artırılması gibi çalışmaları önemsiyor ve aktif olarak yer alıyoruz'' diye konuştu. Bulunduğumuz çağda artık kültürlerin birbirini tanıması gerektiğini vurgulayan Günay, farklı kültürlerin birbirine anlayış ve saygı göstermesi, barış içinde yaşamasının hem toplumsal, hem ekonomik gelişmenin çok temel şartlarından biri haline geldiğini kaydetti. Günay, ''Bir anlamda, dünya artık farklılıkların bir birine saygı göstermesi temelleri üzerinde şekilleniyor. Bu açıdan burada yapılan bu toplantı ülkemiz için de, bölgemiz için de çok önemli nitelik taşıyor'' dedi.

Konferans kapsamında ''kültürler arası diyalog için ortak alan'' konulu Kültür Bakanları yuvarlak masa toplantısına da katılan Günay, gün içinde Türkiye Büyükelçiliği'ni de ziyaret etti.
Bakü'deki konferansın bugünkü bölümü, ''Kültür politikası, programlar, girişimler, miras ve kültürler arası diyalog'' konulu panelle sona erdi. Konferans yarın ''Bakü Bildirisi''nin kabulü ve basın toplantısıyla tamamlanacak.


En Çok Okunan Haberler