Manavgat'ta sezonun ilk pamuğu

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Manavgat Kooperatifi ilçede sezonun ilk pamuğunu aldı.

Yayınlanma: 27.09.2011 - 12:34
Abone Ol google-news

ANTBİRLİK Manavgat Kooperatifi Müdürü Cemil Özden, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu sezon Manavgat'ta pamuk üretim alanlarının geçen yıla göre yüzde 30'dan fazla arttığını söyledi. Geçen yıl 10 bin dekar alanda ekilen ve 4 bin ton olan pamuk rekoltesinin bu sene artmasının beklendiğini kaydeden Özden, ''Manavgat'ta bu yıl yaklaşık 15 bin dönüm alanda pamuk ekimi yapıldı. Rekoltenin ise 6 bin tonu geçmesini bekliyoruz'' dedi.

Antalya için pamuğun ''beyaz altın'' olduğunu ifade eden Özden, ''Ancak bu sene pamuk fiyatlarında bariz bir düşüş var. Geçtiğimiz yıl İzmir Ticaret Borsası'nda 7,5 TL'ye kadar yükselen pamuğun fiyatı bu sene 4 TL civarında seyrediyor. Bu yıl verimin ve fiyatların yüksek olacağını tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

Üreticilerin getirdikleri pamuğu randıman makinesiyle teslim alacaklarını da ifade eden Özden, bu makinenin ürünü nem, seyreklik ve kalite açısından test edeceğini, böylece kaliteli ürüne iyi fiyat, düşük kaliteye de düşük fiyat verilebileceğini vurguladı.

Özden, erken üretim pamuğunu kooperatife ilk getiren üreticiler arasında birinci olan Mehmet Kibar'ın ürününü teşvik amacıyla 8,5 TL'den, ikinci gelen Ahmet Sami Yiğit'in ürününü 8 TL'den, üçüncü Mehmet Yiğit'in ürününü ise 7,5 TL'den aldıklarını açıkladı.
 


En Çok Okunan Haberler