Menderes'e yapılacak tesisin Ankara'daki benzerine ziyaret

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menderes ilçesinde kurulması planlanan katı atık bertaraf tesisinin Ankara Mamak’taki bir benzerine ziyaret düzenledi. Ziyarete Menderes ilçesi Meclis üyeleriyle muhtarlar katıldı.

08 Şubat 2020 Cumartesi, 12:02
Menderes'e yapılacak tesisin Ankara'daki benzerine ziyaret
Abone Ol google-news

İzmir katı atık bertaraf tesisi için çalışmalarını sürdürüyor Menderesliler Ankara’da katı atık tesisi gezdi İzmir Büyükşehir Belediyesi Menderes ilçesinde kurulması planlanan katı atık bertaraf tesisiyle ilgili bilgilendirme gezisi düzenledi.

Menderes’ten Ankara’ya giden heyet, ilçelerinde kurulması planlanan tesisin bir benzerini inceledi. Heyette Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Menderes Belediyesi meclis üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran, her iki belediyeden bürokratlar ve Menderesli muhtarlar yer aldı.

Ziyaretçiler, günde yaklaşık bin 500 ton kentsel atığın işlendiği ve 14 yıldır faaliyette olan Ankara Mamak’taki Katı Atık Yönetimi Tesisi hakkında bilgi alıp, akıllarındaki soruları doğrudan tesisin yöneticilerine sorma fırsatı buldu. Menderes’ten giden heyete ilk önce tesis hakkında genel bilgi verildi, atıkların nasıl işlendiği, geri dönüşüm kısmı ve ekonomiye katkısı anlatıldı. Sunumun ardından Menderesliler, Ankara’daki tesis hakkında sorular sordu.

Özellikle tesisin koku yapıp yapmadığı, atık suların nasıl kontrol edildiği ve çevreye zarar verip vermediği konuları gündeme geldi. Daha sonra tesisi gezen heyet, atıkların işlendiği yerleri ve atık ısının kullanıldığı seraları gezdi. Seralarda yapılan topraksız tarım özellikle ilgi çekti.

Mamak Katı Atık Yönetim Tesisi’ndeki incelemelerin ardından heyet Anıtkabir’i ziyaret etti.