Mezarı çölde bilinmeyen bir yer oldu

Libya'nın öldürülen devrik lideri Muammer Kaddafi'nin çölde bilinmeyen bir yere defnedildiği bildirildi.

25 Ekim 2011 Salı, 07:56
Abone Ol google-news

Ulusal Geçiş Konseyi'nin Başkanı Mustafa Abdül Celil önceki gün yaptığı açıklamada Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin naaşının bugünlerde gömüleceğini belirtmişti.

Öte yandan Celil, Kaddafi'nin ölümünün soruşturulacağını da belirtmişti. Ancak soruşturmayı kimin yürüteceği konusunda bilgi verilmedi. Bu talimatın ne kadar sürede hayata geçirileceği de henüz belli değil. Kaddafi'nin sağ ele geçirildiği halde, daha sonra kanlar içinde kalmış ve başından vurulmuş haldeki görüntülerinin ortaya çıkması, uluslararası toplumun tepkisine ve olayların nasıl geliştiğinin araştırılması yönünde baskıya yol açmıştı. Yayımlanan fotoğraf ve görüntüler, Kaddafi'nin onu yakalayan savaşçılarca öldürülmüş olabileceği şüphesini yaratmıştı. Ancak hükümet yetkilileri, devrik liderin kendisini kurtarmaya çalışan adamlarının düzenlediği saldırıda çapraz ateşte kalarak öldüğünü söylüyor.


‘Ölümü onu destekleyenlerin işine geldi’

Ulusal Geçiş Konseyi'nin Başkanı Mustafa Abdül Celil, Kaddafi muhaliflerinin tercihinin onu yargı önünde görmek; suçlarının cezasını mümkün olduğunca uzun zaman hapiste kalıp utanç içinde yaşayarak çekmesini sağlamak olduğunu savundu. Ölümünün ise, onu destekleyenlerin işine geldiğini öne sürdü. Abdül Celil, "Onun ölmesini isteyenler, ona sadık olan, onun döneminde bir rol oynayanlardır. Ölümü onların çıkarına" diye konuştu. Kaddafi hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce çıkarılmış bir tutuklama emri vardı.
 

Defin yeri saklı tutuldu

BBC Türkçe'nin haberine göre, Abdül Celil, bugün defnedilen Kaddafi'nin mezarının yerinin gizli tutulacağını belirtti. Kaddafi'nin cesedi, geçen perşembe ölümü ardından memleketi Sirte'den Misrata'ya nakledilmişti. El Cezire'nin, Libya yönetiminden bir yetkiliye dayanarak verdiği haberde, Kaddafi'nin cenazesinin sabaha karşı gömüldüğü belirtildi.


Yönetimin yol haritası

Dün, Abdül Celil Libya'nın resmen hür hale geldiğini duyurmuş, bu açıklama ülke genelinde kutlamalarla karşılanmıştı.

Ayrıca sekiz ay içinde de Ulusal Halk Konferansı adı verilen bir geçiş yönetimi için seçime gidilecek. Bu birim oluştuğunda, başbakan, geçici hükümet ve 60 gün içinde yeni bir anayasa hazırlayacak bir kurulun üyelerini belirleyecek. Anayasanın referandum ile onaylanmasını ise altı ay içinde yapılacak genel seçim izleyecek. Abdül Celil'in bu açıklamasında Libya'da hukukun temeli olarak şeriatı alacağını söylemesi ise batılı ülkelerde soru işaretleri yarattı.