New York Times'tan Türkiye'yi bölen harita

Osmanlı topraklarını dağıtan Sykes-Picot anlaşmasının yüzüncü yılında New York Times bir harita yayınladı.

16 Mayıs 2016 Pazartesi, 15:41
Abone Ol google-news

Amerikan New York Times gazetesi, Osmanlı topraklarını paylaştıran Sykes-Picot Anlaşması'nın 100. yıl dönümünde arşivden yeni bir haritayı sayfalarına taşıdı.

Dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson tarafından hazırlanan harita, İngiltere ve Fransa'nın masaya getirdiği Sykes-Picot'un alternatifi.

16 Mayıs 1916 tarihinde Britanya ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin Ortadoğu'daki topraklarının paylaşılmasını öngören gizli anlaşma yıldönümünden iki gün önce yayımlanan "Farklı sınırlar Ortadoğu'yu kurtarabilir miydi?" başlıklı makale Nick Danforth tarafından kaleme alındı.

Sykes Picot Anlaşması'nın doğurduğu sorunların halen sürdüğüne dikkat çekilen yazıda, ABD eski başkanlarından Woodrow Wilson'ın 1919'da alternatif bir harita sunduğu belirtildi.

Yazıda, "Wilson'ın, söz konusu coğrafyayı bölecek daha iyi bir yol belirlenmesi amacıyla gönderdiği heyette bulunan teolog Henry King ve sanayici Charles Crane, uluslara kendi kaderlerini tayin hakkı tanınması ilkesiyle bağdaşan bir harita hazırlanması için bölgede yüzlerce görüşme yaptı" denildi.

Makale şu ifadelerle sonlandı:

"Bu bölgenin gerçek sınırlarının çizilmesi için kaçırılmış bir fırsat mıydı? Şüpheli... Sonuç itibarıyla Fransa ve Britanya bu heyetin tavsiyelerini göz ardı etti. Dinlemiş olsalardı, durum aşağı yukarı aynı olabilirdi."