Öcalan'dan 'tüm kesimlere' sert eleştiri

Çözüm süreci askıda ancak sınırda bekletilen 13 YPG'linin cenazesiyle ilgili konu devlet heyeti ile HDP İmralı heyetini yeniden bir araya getirdi. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı HDP'ye Öcalan'ın sürecin bu noktaya gelmesinde rolü bulunan tüm kesimlere "sert eleştirileri" olduğu mesajını iletti.

06 Ağustos 2015 Perşembe, 16:30
Abone Ol google-news

HDP İmralı Heyeti adaya giderek Abdullah Öcalan'la görüşemese de devlet heyetinin görüşmeleri devam ediyor. Al Jazeera'den Gonca Şenay'ın haberine göre bu görüşmeler sırasında Öcalan'ın süreci bu noktaya getiren 'tüm kesimler'e sert eleştirileri oldu. Öcalan ile devlet heyeti arasındaki görüşmelerde geçtiği belirtilen bu ifadeyi HDP heyetine Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nın aktardığı belirtiliyor.

Müsteşarlık ile HDP heyeti arasındaki görüşme YPG saflarında IŞİD ile savaşırken hayatını kaybeden 13 kişinin cenazelerinin Habur sınır kapısında bekletilmesine ilişkin sorunun çözülmesi amacıyla gerçekleşti. 4 Ağustos Salı akşamı gerçekleşen ve Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammet Dervişoğlu ile HDP'den İdris Baluken ve Sırrı Süreyya Önder'in katıldığı görüşmenin büyük bölümünde bu başlık ele alındı.

'ÖCALAN'IN SERT ELEŞTİRİLERİ VAR'

Görüşmenin son bölümünde ise sıra çözüm sürecine geldi. HDP heyeti İmralı adasına gitme talebini Kamu Güvenliği Müsteşarı Dervişoğlu'na bir kez daha iletti. Bu talebe bir yanıt alınamadı ancak HDP heyeti görüşmeden, "Devlet de büyük bir ciddiyetle çözüm sürecinin önemini tartışıyor" izlenimiyle ayrıldı. Görüşmede HDP'lilere sürece ilişkin toplumsal destek konusunda yapılan bazı araştırmalarda son yaşananlara rağmen sürece ilişkin toplumsal desteğin yüzde 70 oranında olduğu bilgisinin verildiği öğrenildi.

Müsteşar Dervişoğlu ile yapılan görüşmede HDP heyetinin aldığı en dikkat çeken mesaj ise Öcalan'ın değerlendirmeleriyle ilgiliydi. HDP heyetinin, "Öcalan ile görüşmeler sürüyor mu?" sorusuna KGM yetkilileri, "evet" yanıtını verdi, heyete ayrıca Öcalan'ın sağlık durumunda da bir sorun olmadığı bilgisi iletildi. Devlet yetkilileri Öcalan'ın gelinen son nokta ile ilgili değerlendirmelerini de kısaca HDP heyetine aktardı. Öcalan'ın, "Herkese yönelik sert eleştirileri" olduğu, çözüm sürecinde bu noktaya gelinmemesi gerektiğini düşündüğü bu yüzden de, "bu gidişatı önleyemeyen herkese eleştiriler" yönelttiği Baluken ve Önder'e aktarıldı.

Edinilen bilgilere göre devlet heyeti ile Öcalan arasındaki son görüşme 'çok yakın bir tarihte' gerçekleşti ve görüşmeler bundan sonra da devam edecek.

KCK kararını açıkladı

İHTİYAÇ OLURSA KANDİL

Tüm bu temasların çözüm süreci açısından nasıl bir anlam ifade ettiği ve bundan sonra atılabilecek adımlar gelecek hafta başında HDP’de değerlendirilecek. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında sivil kayıp verildiği iddialarını araştırmak üzere Kandil’e giden HDP heyetinin getireceği bilgiler ve KCK yetkilileri ile temasları da değerlendirilecek. Bu değerlendirmeler sonrasında ihtiyaç görülmesi halinde HDP’nin İmralı heyetinin de Kandil’e gidebileceğini söyledi. (Al Jazeera)