ÖSS'de hatalı soru iddiası

ÖSS'de hatalı coğrafya ve fizik soruları olduğu, bu soruların öğrencilerin sınav başarısını olumsuz etkilediği ve soruları ÖSYM'nin incelemesi ve iptal etmesi gerektiği öne sürüldü.

14 Haziran 2009 Pazar, 13:28
Abone Ol google-news

Öğrencileri sınav heyecanının ardından şimdi de hatalı sorular sebebiyle sınavın iptal istemiyle şok yaşıyor.

Uğur Dershaneleri Eğitim Öğretim Koordinatörü Alparslan Alemdar, yaptığı yazılı açıklamada, ÖSS'yi değerlendirerek, sınavda fizik sorularının genel olarak ortalamanın üzerinde olduğunu ve sınavı zorlaştıran hatalı bazı soruların bulunduğunu iddia etti.

Fizikte, Bölüm-II momentum sorusunun akademik olarak yanlış bir soru olduğunu belirten Alemdar, ''Serbest düşme yapan bir cisim bir süre düştükten sonra bir patlama ile parçalara ayrılıyorsa, parçalardan en azından birinin aşağı doğru bir hız bileşeni olması gerekmektedir. Bu bileşenin olmaması momentumun korunumu yasasına uymadığından soru yanlıştır'' ifadesini kullandı.

Alemdar, Bölüm-II elektrostatik sorusuna ilişkin de ''Sığaları farklı iki elektroskobun yüklerine yaprak açıklıklarının yorumlanabilmesi için daha fazla bilgiye ve koşula ihtiyaç vardır. Bu durumda sorunun cevabı hem A hem de B olabilir'' görüşünü savundu.

Bölüm-II yay dalgaları sorusuna yönelik de Alemdar, ''Sorunun koşulları soru cümlesi içine gizlenmiş durumdadır. Soru doğru, fakat ölçmek istediği durumdan daha çok dikkat ölçen bir soru olmuş, özensiz hazırlandığını söyleyebiliriz'' görüşüne yer verdi.

Alparslan Alemdar, ''Bu sorular, öğrencilerin sınav başarısını olumsuz etkilemiştir. Bu soruları ÖSYM'nin incelemesi ve iptal etmesi gerekmektedir'' görüşünü dile getirdi.

 

4 soruda yanlışlık var

Merkezi Konya'da bulunan Sistem Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay da ÖSS'de 4 soruda yanlışlık olduğunu, bunlardan kesin hatalı olduğu belirlenenlerin iptal edilmesi gerektiğini savundu.

Atalay, ÖSS'de bazı hatalı sorular tespit ettiklerini ileri sürdü. Fizikte, Fen Bilimleri-2 testinin 4. sorusunun yanlış bir soru olduğunu iddia eden Atalay, ''Serbest düşmeye bırakılan cismin 'O' noktasına geldiğinde bölünmesi durumunda parçalardan birinin düşey momentumu da olmalıdır. Bu 3. parçanın hareket yönü bilinmeden X ve Y parçalarının hareketi ile ilgili hiçbir şey söylenemez. Dolayısıyla bu soru yanlıştır'' dedi.

Atalay, Fen Bilimleri-2 testinin elektrostatik ile ilgili 5. sorusunda da yanlışlık olduğunu, bu soruların iptal edilmesi gerektiğini öne sürerek, şunları kaydetti:
''Elektroskopların topuz ve yapraklarının yükleri nasıl paylaşabilecekleri ile ilgili yorum yapabilmek için topuzların büyüklükleri ve elektroskopların özdeş olup olmadıkları ile ilgili bilgi verilmeden cevap bulunamaz. Dolayısıyla bu sorunun da hatalı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aynı şekilde Matematik-2 testinin 4. sorusu ile Fen Bilimleri-1 testinin 2. sorusunda da yanlışlıklar söz konusu. Bu sorular da tartışılabilir. Toplamda 4 soruda yanlışlıklar var. Bunların tartışılarak kesin hatalı olduğu belirlenenler iptal edilmeli.''

Atalay, hatalı sorunların öğrencilerin başarısını etkilediğini savunarak, ''Sınava giren öğrenciler, bu sorularda takılarak çok zaman kaybettiklerini söylediler. Birçoğu bu soruları çözemeyince morali bozulup zaman kaybetmiş. Dolayısıyla bu yanlış sorular, öğrencilerin başarısını etkilemiştir'' diye konuştu.

Atalay, yarın söz konusu soruların iptali için ÖSS'ye başvuracaklarını sözlerine ekledi.

 

Coğrafya sorusunda hata var

İstanbul Sultanbeyli Çözüm Dergisi Dershanesi Coğrafya Öğretmeni Eyüp Yıldırım, ÖSS'de hatalı bir coğrafya sorusu olduğunu ileri sürdü.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, ÖSS'de Edebiyat-Sosyal Bölümler Testi'ndeki 25. sorunun yanlış olduğunu iddia etti.
''Türkiye'nin ulaşımla ilgili aşağıdaki özelliklerinden hangisi coğrafi konumun sonucudur?'' şeklindeki soruda, coğrafi konumun sonucunun istendiğini belirten Yıldırım, ancak verilen şıkların tamamının coğrafi konum ile açıklanabildiğini ifade etti.

Sorunun doğru cevabı olarak verilen ''D) Bazı ülkelerin mallarının transit taşımacılığına olanak sağlanması'' seçeneğinin, coğrafi konumun alt birimi olan jeopolitik konumla ilgili olduğunu kaydeden Yıldırım, açıklamasında, ''Sorunun kökünde 'coğrafi konum' kullanıldığı ve 'jeopolitik konum' ifadesi kullanılmadığı için seçeneklerin tamamı doğru olmaktadır'' ifadesini kullandı.

ÖSS Soru ve cevapları için:

http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFD4AF1EF75F7A796852D9F167AA0D97E6