Pandemi döneminde sigara kullananlar tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Dünya genelinde sigara kullanan kişi sayısı, 1.1 milyarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. İngiltere'de yapılan araştırmada, Türkiye en çok sigara kullanılan 10 ülke arasında yer alıyor.

28 Mayıs 2021 Cuma, 10:11
Pandemi döneminde sigara kullananlar tüm zamanların en yüksek seviyesinde
Abone Ol google-news

Dünya yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile olan mücadelesini sürdürürken, pandemi döneminin insan sağlığı üzerine etkileriyle ilgili farklı çalışmalar yürütülüyor.

Bunlardan biri de, saygın tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan bir araştırma. Buna göre salgın sürecinde sigara bağımlılarının sayısı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Gençler arasında artan rakamlarla birlikte dünya genelinde sigara kullanan kişi sayısı 1.1 milyara yükseldi.

‘SİGARAYA BAŞLAYANLARIN SAYISI DÜŞMEZSE...’

Araştırmanın başında yer alan Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü’nden Marissa Reitsma, sigaraya yeni başlayanların yüzde 89’unun 25 yaş ve altındakiler olduğunu, hükümetin gençler arasında bağımlılığın önüne geçmeye odaklanması gerektiğini vurguladı.

Reitsma, “Gençler bağımlılığa karşı daha savunmasız. Eğer ülkeler sigaraya yeni başlayanların sayısını düşürmezse, tütün epidemisi uzun yıllar sürecek” dedi.

LİSTEDE TÜRKİYE DE VAR

Araştırmaya göre sigara bağımlılarının sayısı erkekler arasında 20 ülkede, kadınlar arasında ise 12 ülkede artış gösterdi. Sigara tiryakilerinin üçte ikisini yalnızca 10 ülke oluşturuyor, bunlar Çin, Hindistan, Endonezya, ABD, Rusya, Bangladeş, Japonya, Türkiye, Vietnam ve Filipinler olarak sıralanıyor. 341 milyon kişiyle her üç sigara tüketicisinden biri Çin’de yaşıyor.

SADECE BİR YILDA 8 MİLYON ÖLÜM

Sigara kullanımı 2019’da 8 milyon insanın ölümüne yol açtı. Sigaraya bağlı olarak 1.7 milyon insan iskemik kalp rahatsızlıkları, 1.6 milyon kişi kronik akciğer hastalıkları, 1.3 milyon kişi gırtlak ve akciğer kanseri, 1 milyon kişi de inme sonucu hayatını kaybetti.