Polisten kreşe baskın

Zonguldak'ta, Gülen Cemaatine yakınlığıyla bilinen okul ve dershanelere polis baskın yaptı.

07 Ağustos 2015 Cuma, 15:06
Abone Ol google-news

Zonguldak merkezde cemaate yakınlığıyla bilinen 1 kolej, 2 dershane, Ereğli ilçesinde 1 kolej, 1 dershane ve 1 kreş ile Çaycuma ilçesinde 1 kolej ve 1 dershaneye sabah eş zamanlı baskın yapıldı. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, maliye, milli eğitim, tarım, itfaiye, SGK görevlileri eşliğinde yaptığı baskında okul ve dershanelerde arama yapıldı. Bilgisayar ve fatura kayıtları incelendi. Denetim sırasında kayıt ve kayıt yenilemek için kurumlara gelen veliler içeriye alınmadı.

FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜNE MALİ KAYNAK

Zonguldak'taki kolejde yapılan aramalara eşlik eden Avukat Burhan Temel Çınar, operasyonun, müvekkillerine ait kurumların Fethullahçı terör örgütüne mali kaynak aktardığı gerekçesiyle yapıldığını söyledi. Çınar, "Bu kapsamda bilgisayarlar ve evraklar inceleniyor. Biz kendi açımızdan yasaya ve mevzuata uygun olmayan hiçbir şey hiçbir işlemimiz ve eylemimiz olmadığı için bu araştırmalardan rahatsız değiliz" dedi.

Söz konusu kurumların düne kadar Türkiye çapında ve uluslararası alanda başarı elde etmiş kurumlar olduğuna işaret eden Çınar, "Fakat arama kararında şöyle bir tespit var: 1970'den itibaren Fethullahçı terör örgütünün oluştuğu söylenmiş. Yıl 2015 olmuş. Bu tarihe kadar neredeydiniz? Bu dershaneler, bu kurumlar her yerde başarı kazanıyor. Bizim kanundan gizleyeceğimiz hiçbir husus bulunmamaktadır" diye konuştu. Avukat Çınar, aramaların tutanak haline getirilip bunun savcılık tarafından değerlendirileceğini söyledi.

Zonguldak'ta Gülen Cemaatine yakınlığıyla bilinen eğitim kurumlarına yönelik yapılan operasyonun Ereğli İlçesi ayağında yaklaşık 150 polis görev yaptı. Sabah görev dağılımı yapılmasından sonra polislerin eş zamanlı baskın yaptığı kurumlar arasında bir kreş de yer aldı. 0-6 yaş grubu çocuklara yönelik eğitim verilen kreşteki aramalar sırasında içeriye kimse alınmadı. Kreşin önünde nöbet tutan polisler, yemek getiren bir kadını da geri çevirdi.