Rusya: Türkiye köşeye sıkıştı... İran'ın da katılımıyla büyük bir savaş çıkabilir

Rusya Federasyon Konseyi Dışişleri Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, "Türkiye köşeye sıkıştı" dedi, Rusya ve İran'ın da katılacağı kapsamlı bir savaş çıkabileceğini söyledi.

15 Şubat 2016 Pazartesi, 14:59
Abone Ol google-news

Rusya Federasyon Konseyi Dışişleri Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Suriye'deki son duruma ilişkin RİA Novosti'nin sorularını yanıtladı. Kosaçev, "Türkiye köşeye sıkışmış durumda. Batı, Türkiye'ye destek vereceğini garanti edemiyor. İran'ın, daha da kötüsü Rusya'nın katılımıyla muhtemel bir savaş çıkması riski var" diye konuştu.

SURİYE SINIRINDA KARAKOLA SALDIRI... TÜRKİYE KARŞILIK VERDİ

Suudi Arabistan'ın desteğini alan Türkiye'nin doğrudan saldırıya geçerek gerilimi tırmandırdığını söyleyen Kosaçev, "Ancak Türkiye şunu bilmeli ki Batı kendisine destek vermeyi garanti etmedi, Batı şu an müzakerelere güveniyor ve gerilimin tırmanmasını istemiyor. İran'ın ve daha da kötüsü, ağırlığını ispatlayan ve bunu kullanmaya hazır olduğunu gösteren Rusya'nın katılımıyla kapsamlı bir savaş çıkma riski var. Rusya'nın desteğiyle hareket eden Suriye ordusu, Türkiye'nin saldırılarına karşı çıkan her gruba destek vermek için tüm gerekçelere sahip olacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin düzenleyeceği muhtemel bir saldırının etki alanında Kürtler'in olduğunu dile getiren Kosaçev, "Eğer silah verilirse Kürtler, Rusya'nın doğrudan müdahalesine gerek kalmadan Türkiye'nin planlarına ciddi engel çıkarabilir" şeklinde konuştu.