Rusya: Türkiye yalan söylüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'da haftalık basın toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun iddialarına yanıt verdi.

18 Şubat 2016 Perşembe, 15:38
Abone Ol google-news


Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'da haftalık basın toplantısında konuştu.

Sputnik'in haberine göre, Zaharova, 'Türkiye'nin Rus savaş uçaklarının Suriye'de sivilleri ve hastaneleri hedef aldığını söylerken yalan söylediğini' belirtti. Zaharova, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun 'Rusya'nın gizlice IŞİD'i desteklediğini' söylemesini de 'kabul edilemez' olarak niteledi.

Rusya'nın Suriye'de hastaneleri ve okulları hedef aldığını gösteren hiçbir kanıt olmadığını da vurgulayan Zaharova, Türkiye'nin Suriye'de kendi çıkarlarının peşinde olduğunu ve bu çıkarların Suriye'deki krizin çözümlenmesiyle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.

ANKARA VE DİYARBAKIR İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Zaharova ayrıca, Ankara'da askeri servis aracının, Diyarbakır'da da askeri bir aracın hedef alındığı bombalı saldırılarda ölen ve yaralananların yakınlarına başsağlığı dilediklerini ifade etti.

Rus sözcü, Türkiye'deki saldırıları 'endişe verici bir gidişat' olarak tanımladı.

RUSYA'NIN 'GÖÇMEN KARTINI' ANKARA'YA BASKI ARACI OLARAK KULLANDIĞI SUÇLAMASI 'GÜLÜNÇ'

Zaharova, Rusya'nın 'göçmen kartını' Ankara'ya karşı baskı aracı olarak kullandığı yönündeki suçlamaları ise 'gülünç' olarak nitelendirdi.

'ANKARA, KIBRIS'TA KENDİ ÇIKARLARINI KOVALIYOR'

Bunların yanısıra Zaharova, Ankara'yı Kıbrıs görüşmelerine müdahale etmekle ve kendi çıkarlarını 'kovalamakla' da suçladı.

Rus sözcü, Kıbrıs görüşmelerini yakından izlemeye devam ettiklerini de ekledi.

RUS TEHDİDİ, KARLI BİR SEKTÖRE DÖNÜŞTÜ'

?Öte yandan Zaharova, Batılı ülkelerin gündeme getirdiği 'Rus tehdidiyle mücadele' tezinin 'karlı bir sektör hâline geldiğini' vurguladı.

Zaharova, örnek olarak da ABD Dışişleri Bakanlığı'na 'Rus saldırganlığına karşı mücadele' için yaklaşık 1 milyar dolar bütçe verilmesini gösterdi.

'İNGİLTERE HEM YOLSUZLUKLA SUÇLUYOR HEM YOLSUZLUKLA SUÇLANANLARA SIĞINMA HAKKI VERİYOR'

Zaharova, İngiliz BBC kanalının Rusya'daki yolsuzluk olaylarıyla ilgili hazırladığı filme de değindi.

İngiltere'nin hem Rusya'yı yolsuzlukla suçladığını hem de Rusya'da yolsuzlukla suçlanan kişilere sığınma hakkı verdiğine dikkat çeken Zaharova, şu vurguyu yaptı: "İngiltere'ye giden bilindik suçlular birden 'insan hakları' tarafından korunuyorlar. İngiltere çifte standart uyguluyor ve bu insanları kendi amaçları için kullanmaktan çekinmiyor.”