Serdar Denktaş istifa etti

KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, hükümetteki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

14 Mayıs 2015 Perşembe, 16:05
Abone Ol google-news

Basın toplantısında istifasını açıklayan Serdar Denktaş, hükümetin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin gelecek ay kurultay düzenleyeceğini belirterek, yeni hükümet oluşumunun önünü açmak için istifa ettiğini söyledi. Denktaş, yeni hükümete kadar partisindeki diğer bakanların göreve devam edeceğini bildirdi.

Serdar Denktaş istifa gerekçelerini sıralarken, hükümetin vatandaşın beklentilerini karşılayamadığını ve bunun faturasının da siyasetçiye kesildiğini, siyasetin itibar kaybettiğini söyledi.

Türkiye’nin adadaki bürokratlarını ve yardım heyetini de eleştiren Serdar Denktaş, “TC Yardım Heyeti anavatan ile ilişkilerimizi bozuyor. Ekonomik kalkınmaya katkı sağlamak için gelenler demokrasiye müdahale ediyor. TC yardım heyeti işlevini yitirmiş, hükümete paralel, hatta hükümetin üstünde bir yapı olmuştur. Bu durumda hükümette kalmanın bir anlamı yoktur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisinin de desteklediği Eroğlu’nun büyük yenilgiye uğramasından zarar gördüklerini belirten Serdar Denktaş, “Açıkça kabullenmeliyim ki, ulaşılması gereken hedef olarak ortaya koyduğum KKTC yönetiminden bugün oldukça uzaktayız” dedi.

Merkez sağın liderlerinden Serdar Denktaş’ın istifası, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde solun yüzde 60 oranında oy almasıyla meydana gelen büyük değişimin iç siyasete yansıması olarak yorumlanıyor.