Slikozis hastaları bir bir ölüyor

İstanbul'da 2002 yılında kot kumlama atölyesinde çalışırken silikozis hastalığına yakalanan 34 yaşındaki Arif Okul, 2 yıldır tedavi gördüğü Diyarbakır'daki hastanede hayatını kaybederken, çok sayıda hasta ölümü bekliyor. Okul, için Diyarbakır merkez Bağlar İlçesi'nde kurulan taziyesine katılan meslektaşları, çok sayıda kişinin ölümü beklediğini söyledi.

28 Temmuz 2017 Cuma, 16:42
Abone Ol google-news

<video:791447>

İSTANBUL'da 2002 yılında kot kumlama atölyesinde çalışırken silikozis hastalığına yakalanan 34 yaşındaki Arif Okul, 2 yıldır tedavi gördüğü Diyarbakır'daki hastanede hayatını kaybederken, çok sayıda hasta ölümü bekliyor.

Diyarbakır'ın Kocaköy İlçesi'ne bağı Ambar Köyü'nde yaşayan Arif Okul, 2002 yılında çalışmak için gittiği İstanbul'da kot kumlama atölyesinde işi buldu. Merdivenaltı olarak tabir edilen atölyede çalışan Okul, çalıştığı ortamın sağlıksız olmasından dolayı silikozis hastalığına yakalandı. 5 yıl çalıştıktan sonra işten ayrılan Okul, memleketi Diyarbakır'a geri döndü. Hastalığının ilerlemesi üzerine Okul, 2 yıl önce Diyarbakır'daki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görmeye başladı. 4 yaşında bir çocuk babası olan Okul, tedavi gördüğü hastanede bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

ÇOK SAYIDA SİLİKOZİS HASTASI ÖLÜMÜ BEKLİYOR

Okul, için Diyarbakır merkez Bağlar İlçesi'nde kurulan taziyesine katılan meslektaşları, çok sayıda kişinin ölümü beklediğini söyledi. Silikozis hastalarından Mehmet Tektaş, hastalığa bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Hayatını kaybeden meslektaşı Arif Okul'un ailesinin mağdur olduğunu belirterek, yetkililerin aileye destekte bulunması çağrısında bulundu. Tektaş, Okul ile birlikte işe başladığını belirtererek, çalıştıkları yerin çok sağlıksız bir ortam olduğunu aktardı. Hastalığından dolayı herhangi bir işte çalışamadığını kaydeden Tektaş, Diyarbakır'da 60 dolayında silikozis hastasının olduğunu belirterek, bu hastalardan 12'sinin durumunun kritik olduğunu kaydetti.