‘Söyleyecek sözümüz var’

Tiyatro Pera her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni sezonda dikkatleri çekecek gibi görünüyor. İki yeni oyunla mevsime merhaba diyen tiyatro, bu yıl İstanbul Tiyatro Festivali’ne de katılıyor. Tiyatronun kurucusu Nesrin Kazankaya, “19. yılımıza girdik ve çıtayı yükselttik” diyor.

07 Eylül 2019 Cumartesi, 23:03
Abone Ol google-news

Tiyatro Pera, yeni sezona deyim yerindeyse yine bomba gibi giriyor. Tiyatro, perdelerini iki yeni oyunla ekimde açacak. Georg Büchner’in eserlerinden yeniden düzenlenen “Barakalar ve Saraylar (Leonce ile Lena Üzerine Bir Çalışma)” 4 Ekim’de; Pulitzer ödüllü Amerikalı yazar Lynn Nottage’ın “Ter” adlı oyunu ise 18 Ekim’de prömiyer yapacak. Ayrıca “Barakalar ve Saraylar (Leonce ile Lena Üzerine Bir Çalışma)” adlı oyun bu yıl 15-16 ve 17 Kasım’da İstanbul Tiyatro Festivali’nde de sahnelenecek.

“19. yılımıza girdik ve çıtayı iyice yükselttik” diyen tiyatronun kurucusu Nesrin Kazankaya, “İki yeni oyunla sezonu açıyoruz. Her iki oyun da Tiyatro Pera’nın sanatsal-ideolojik hedeflerine uygun, cesur konseptler. ‘Barakalar ve Saraylar’ la tek adam rejimine absürd bir komedi yaklaşımıyla eleştiri getirirken, ‘Ter’ oyunumuzla vahşi kapitalizmin yaşamları yok eden oyunlarını sergileyeceğiz. Farklı üsluplar, farklı yorumlarla toplam 7 oyunumuz sezonda sergilenecek. Hepsinin de söyleyecek ‘söz’ü var. Tiyatroyu ideal edinmiş geniş bir kadroyla çalışıyoruz. Güzel bir sezon olacak, çok mutluyum” diyor.

“Barakalar ve Saraylar (Leonce İle Lena Üzerine Bir Çalışma)”, Georg Büchner’in 1834 yılında Fransız Devrimi’nden etkilenerek kaleme aldığı, “Hessenli Köy Postacısı” adlı, düzen eleştirisi içeren bir bildiriyle; 1835 yılında yazdığı “Leonce ile Lena” adlı oyunun iç içe geçmesinden oluşmuş özgün bir düzenleme. Oyunun ve bildirinin çevirisi, tasarım ve reji Yücel Erten’e ait. Kostüm tasarımını Fatma Öztürk’ün, ışık tasarımını Zeynep Özden’in, müzik tasarımını Nesrin Kazankaya’nın, dekor uygulamasını Pınar Demir’in yaptığı oyunda; Aydın Sigalı, Alican Yılmaz, Melih Düzenli, Selin Sevdar, Gökçe Burcu Zümrüt, Nurşin Durmaz, Doruk Akçiçek, Nazmi Karaman, Vakur Pehlivan, Ege Gritcu rol alıyor.

Gerçek olaylardan...

Amerikalı yazar Lynn Nottage’ın Pulitzer ödüllü oyunu “Ter”in yönetmenliğini ise Zeynep Özden üstleniyor. Oyunda, Nesrin Kazankaya, Başak Meşe, Alican Yılmaz, Doruk Akçiçek, Bahar Karaoğlu, Ömer İvedi, Nazmi Karaman, Alican Öztürk rol alıyor.

Oyunda olaylar zaman zıplamalarıyla 2000 - 2008 yıllarında gelişir. 2000’li yıllarda ABD’de yaşanan büyük ekonomik kriz gerçeğinden yola çıkan yazar, Reading kentine gidip halkla yaptığı röportajlarla “Ter” oyununun temelini oluşturmuştur. Gerçek olaylardan yola çıkarak yazılmış olan oyun, kapitalist sistemin sömürgen vahşi tutumunu, işçi sınıfı dünyasından aktarır.

Oyun, ödüllü kadın yazar Nottage’ın gözünden, Amerikan işçi sınıfına keskin ve duyarlı bir bakış.
Türkiye’de ilk kez Tiyatro Pera’da sahnelenen oyun, video görselliği eşliğinde izlenecek ve değişik bir sahne düzenlemesi içinde izleyenler de oyunun bir parçası olacak.

Oyunun dekor-video tasarımını Can Apa, kostümü Oxana Cozlova, ışığı ise Muhammet Saki üstleniyor. Geçen sezonlardan Christopher Durang’in “Vanya, Sonya, Masa ve Spike” Hans Fallada’nın romanından Nesrin Kazankaya’nın uyarladığı “Herkes Tek Başına Ölür”, Nesrin Kazankaya’nın yazdığı “Onların Hikâyesi”, “Ben Senim”, “Kazaen (Beyoğlu’nda Çarpışmalar)” adlı oyunlar da repertuvarda devam eden oyunlar arasında. Okuma tiyatrosu, konserler ve disiplinler arası sahne gösterileri, sanat etkinlikleri kapsamında bu sezon da izleyicilerle buluşmaya devam edecek.