Suçu amele demek...

Aktarmalı uçak yolculuğu nedeniyle uğradığı Atatürk Havalimanı’nda pasaportunu kontrol eden polise "amele" dediği gerekçesiyle gözaltına alınan ve şiddet gören Azeri avukat İntigam Aliyev, bugün, "görevi yaptırmamak için direnme", "tehdit" ve "hakaret" suçlarından yargıç karşısına çıktı.

17 Aralık 2012 Pazartesi, 15:08
Abone Ol google-news

Transit yolcu olarak geldiği Türkiye’de dövüldüğünü belirten Azeri avukat İntigam Aliyev, “Suçlamaları kabul etmiyorum. İnsan hakları savunucusu olarak ülkemde de bu olaylarla mücadele ediyorum” dedi. Aliyev, yarın da aynı iddialar nedeniyle Bakırköy 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan davada savunma yapacak.

Bakırköy 12. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki oturuma İntigam Aliyev ve şikayetçi polis memuru Hüseyin Kunt katıldı. İstanbul Barosu, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Norveç İnsan Hakları Evleri Vakfı temsilcileri de Aliyev’e destek olmak için duruşmayı izledi. 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Aliyev savunmasında, “İnsan hakları savunucusu olarak Litvanya’nın başkentinde katıldığım bir toplantıdan dönmüştüm. Pasaport kontrolünden geçiyordum. Hüseyin Kunt, laubali bir şekilde alınca, pasaport yere düştü. Neden böyle yaptığını sordum. Terbiyesiz ve amele demedim. Amelenin ne anlama geldiğini bilmiyordum” dedi.

Başka bir memurun gelip, “başın ağrıyacak” diyerek kendisini sorunlu yolcu odasına götürdüğünü, 4 saat burada bekletildikten sonra gözaltına alındığını anlatan Aliyev, şöyle devam etti: “Başka polis memurları da vardı. Sonra karakola götürdüler. Geceyi nezarette geçirdim. Ertesi gün havalimanına getirdiler. Alaittin Sarıkaya ve Servet Erkaraca beni teslim aldı. x ray cihazından geçirirlerken pasaportumu sordum. Ters yanıt verdiler, tepki gösterince de Alaittin beni çekerek perdeli bir odaya aldı ve yumrukla vurmaya başladı. O döverken Servet de ‘susacak mısın’ diyordu. Azerbaycan Hava Yolları bölümüne getirdiler. Oradaki insanlara ‘bana şiddet uyguluyorlar, görevlilere haber verin’ diyerek yardım istedim. Bu kez de kollarımı arkadan kelepçelediler. Başka odaya aldılar. Alaittin beni bu odada da dövdü.”

Başka bir bilet parası daha ödedikten sonra sınırdışı edilmiş olarak ülkesine döndüğünü ifade eden Aliyev, bagajlarının da hala kendisine verilmediğini belirtti. Gördüğü şiddetin raporla tespit edildiğini ifade ederek “Savunmamı Azerbaycan’dan yazılı olarak göndermiştim. Ancak yine de bugün bu mahkemeye geldim. Bu dava benim kişisel meselem değil. Bir görev meselesi. Polis dünyanın her yerinde hukuksuz şiddet uygular. Buna karşı koymak gerekir. Beni daha çok üzen, bu şiddetin savcılar ve yargıçlar tarafından gerektiği gibi soruşturulmaması ve polislerin cezasız bırakılmaları” dedi.

 

Amele ne demek?

Hüseyin Kunt ise Aliyev’in masa görevlisine kendisini göstererek “şu amele oğlana bir şey söyle” dediğini ifade etti. Kunt, avukatların “amelelik nedir” sorusu üzerine sinirlenerek “Amelelik, işçidir” yanıtını verdi. “Sanıktan şikayetçi olmak için pasaportunu elinden aldım, masa sorumlusuna teslim ettim. Dövme olayı görmedim” dedi. Yargıç, davayı 3 Nisan 2013’e erteledi. Şikayetçi diğer polisler Alaittin Sarıkaya ve Servet Erkaraca hakkında zorla getirme kararı çıkarıldı.