Suruç tanığı anlattı: Patlamadan önce pis pis sırıtıyormuş

Suruç’ta canlı bomba saldırısı sonrası yaralanan Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu (SGDF) yöneticisi İlke Başak Baydar, fotoğraflarının medyada yayınlanmasından sonra bir arkadaşlarının canlı bombayı hatırladığını belirtti.

28 Temmuz 2015 Salı, 15:26
Abone Ol google-news
<video:332597>
SGDF, Suruç’ta 20 Temmuz Pazartesi günü canlı bomba saldırısı sonucu 31 kişinin yaşamını yitirdiği olayın ardından yaşananları değerlendirmek için, Beyoğlu Cezayir Restoran’da basın açıklaması yaptı. Açıklamaya olay sırasında yaralanan SGDF yöneticisi İlke Başak Baydar, Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu, Beksav Kültür Merkezi Başkanı Kenan Ağbulut, saldırıyı kınamak için Kadıköy’de yapılan eylemde gözaltına alınan ve polis tarafından darp edilerek yaralandığı iddia edilen SGDF üyesi Özgür Bedel katıldı. 

Acılıyız, üzgünüz, öfkeliyiz ama şaşkın değiliz

Basın açıklamasını okuyan İlke Başak Baydar, acılı, üzgün ve öfkeli olduklarını belirterek, “Bizlere ‘Kobani için sevinmeyin, oraları nasıl inşa edeceksiniz’ diyerek fetva veren AKP hükümetinin ta kendisiydi. Ve çok iyi biliyorlardı ki bizler Kobani’ye geçebilseydik, Kobani üzerindeki tecrit yerle bir edilmiş olacaktı. İşte bu yüzden bizleri katliamla karşı karşıya bıraktılar” dedi. 

Suruç Katliamı bir savaş ilanının başlangıcı olmuştur

Saldırıyı, seçimleri kaybeden AKP hükümetinin başta Kürt halkından olmak üzere tüm muhaliflerden intikam almak üzere İŞİD eliyle gerçekleştirildiğini iddia eden Baydar, “Suruç katliamı bir savaş ilanının başlangıcı olmuştur. 31 gencin ölümsüzleşen bedeni AKP hükümetinin intikam ve kanla beslenen politikalarının göstergesi olmuştur” diye konuştu. 

Dosyadaki gizlilik kararı kaldırılmalıdır

Yaşananların ardından soruşturma süreciyle ilgili taleplerini sıralayan Baydar şunları söyledi: “Katliamın sorumluları derhal bulunmalı ve yargılanmalıdır. Dosyadaki gizlilik kararı bir an önce kaldırılmalıdır. SGDF üyelerine dönük polis takipleri ve telefon tacizleri durdurulmalıdır. Bizlerin parçası olduğu HDP’ye ve vekillerimize dönük saldırgan söylemlere son verilmelidir.”

Patlamadan 15-20 dakika önce birinin ,içeridekine işaret verdiği gözlemi var

Baydar bir gazetecinin, “Bombacının fotoğrafı yayınlandı. Fotoğraftaki kişiyi gördüler mi, tanıdalar mı? Aranızda farklı biri olarak dikkat çekti mi?" sorusuna, "Patlama öncesinde bizim araçlarımızda böyle biri kesinlikle yoktu. Bu olayda bazı arkadaşlarımızın patlama anına dönük bazı gözlemleri olmuş. Ancak ben kişisel olarak böyle birini hiç görmedim. Ama patlama anından önce bir ateşleme ve ardından bir ses duyduk. O sırada onun yakınında olan halen yaralı olan bir arkadaşımız, dönüp o zaman görmüş. Pis pis sırıtan, patlamaya hazır bir şekilde duran katil IŞİD'liyi görüyor. Hastanede yaralı arkadaşlarımızın söyledikleri bazı şeyler var. Patlamadan 15-20 dakika kadar önce 20'li yaşlarda sakallı, motorlu birinin kültür merkezinin önünden geçtiği bu sırada motoruna gaz vererek içeridekine işaret verdiği bir gözlem var. Bu da muhtemelen olayla bağlantılı birinin olaydan hemen öncesinde oradaki kişiyle işaretleştiğini açığa çıkarıyor” diye cevapladı. 

19 yaralı tedavi görüyor, Mert Cömert’in hayati tehlikesi devam ediyor

Ezilenlerin Hukük Bürosu Avukatı Gülhan Kaya ise olayın hukuki boyutunu anlattıktan sonra yaralılarla ilgili bilgi verdi. Kaya şunları söyledi: “Hastane kayıtlarına göre 150'nin üzerinde yaralımız vardı. Bugün itibariyle hastanelerde tedavisine devam edilen yaralı sayımız 19'dur. Bunlardan 7'si İstanbul'da, 5'i Şanlıurfa'da yatarken, Malatya, Diyarbakır, Ankara, Samsun, Gaziantep, Hakkari ve Kocaeli'de birer arkadaşımız tedavi görüyor. Bunlardan Mert Cömert'in hayati tehlikesi devam ediyor. Kendisi uyutuluyor. Şu an istediğimiz tek şey bu yaralı arkadaşlarımızın bir an önce iyileşmesidir.”