Trump’tan açıklama Beyaz Saray’ı terk edeceğim

Demokratların adayı Joe Biden’ın ABD başkanlık seçimlerini kazanmasının ardından Trump ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtladı. Trump usulsüzlük iddialarını tekrar ederek Seçiciler Kurulu, "Biden'ın başkanlığını onaylarsa yanlış yapar ancak tabii ki Beyaz Saray'ı bırakırım, bunu biliyorsunuz" ifadesini kullandı.

27 Kasım 2020 Cuma, 09:22
Trump’tan açıklama Beyaz Saray’ı terk edeceğim
Abone Ol google-news

ABD’de başkanlık seçimini kaybeden ve sıklıkla hile yapıldığını dile getiren Donald Trump’ın Beyaz Saray’ı terk edip etmeyeceği tartışma konusu yarattı. Trump’a gazeteciler tarafından ülkede seçim sonuçlarını belirleyen Seçiciler Kurulunun, kazananın Biden olmasını onaylaması durumunda görevi bırakıp, bırakmayacağı soruldu. Trump, "Seçim sonuçlarını kabullenmek zor çünkü ortada büyük çaplı bir usulsüzlük var. Seçiciler Kurulu, Biden'ın başkanlığını onaylarsa yanlış yapar ancak tabii ki Beyaz Saray'ı bırakırım, bunu biliyorsunuz" yanıtını verdi.

Joe Biden'ın başkanlığının kesinleşmesi durumunda göreve başlama törenine katılıp katılmayacağı sorusuna ise Trump, "Bunun cevabını biliyorum ama şimdi bir şey söylemeyeceğim" şeklinde cevap verdi.

GEORGIA'DA MİTİNG YAPILACAK

Georgia'da ikinci tura kalan ve Senatonun kontrolünün Cumhuriyetçilerde mi yoksa Demokratlarda mı olacağını belirleyecek seçimlere değinen Trump, Cumhuriyetçi senatör adayları için büyük ihtimalle cumartesi günü Georgia'da miting yapacağını duyurdu.

‘BARACK OBAMA'NIN REKORUNU KIRAMADI’

Trump, Demokratların seçimlere hile karıştırdığı ve asıl kazananın kendileri olduğu iddialarını da yineleyerek, "Bildiğim bir şey var ki o da Joe Biden'ın gerçekte 80 milyon oy almadığı. Ayrıca Biden, Barack Obama'nın siyahi oy rekorunu da kıramadı" diye konuştu.

Ülkede 3 Kasım'da yapılan 59. Başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre 306 delegeyle Biden kazanmış, Trump ise 232 delegede kalmıştı.

Seçimlerde hile olduğunu iddia eden Trump, seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıklamış ve hukuki yollara başvuracağını belirtmişti.