TTB: Haklarımızdan vazgeçmeyiz

Yazılı açıklama yayımlayan Türk Tabipleri Birliği, “Bizler izin, istifa, emeklilik haklarımızdan vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

29 Ekim 2020 Perşembe, 05:30
TTB: Haklarımızdan vazgeçmeyiz
Abone Ol google-news

Açıklamada, salgın boyunca alınması gereken tedbirlerin alınmaması nedeniyle hasta sayılarının arttığı ve bunun yükünün de sağlık çalışanlarına bindirildiği kaydedildi.

“Tükenen bir sağlık çalışanından nasıl sağlık dağıtmasını beklersiniz” sorusu yöneltilen açıklamada, “Hukuksuz uzun çalışma saatlerinde, koruyucu malzeme olmamasına rağmen, izolasyon süremiz bitmemesine ve meslek hastalığı talebimiz karşılanmamasına rağmen, ailemizden uzak kalarak çalıştık. Artık yeter diyoruz” denildi.

‘MAKİNE DEĞİL’

Durumu çalışanların ruh sağlığı açısından ele alan Psikolog Doktor Bora Küçükyazıcı, sağlık çalışanlarının her gün hiç tanımadıkları insanlarla iç içe olduğuna dikkat çekti. “İnsan, bir makine değildir, ruhu vardır” diyen Küçükyazıcı, “Yasaklar ve yaptırım cezaları ile insan ruhu kontrol altına alınamaz. Öyle olsaydı, bugüne kadar birçok toplumsal olayda sert yaptırımlar ile kesin çözümler sağlanmış olurdu. Dünya tarihi bize göstermektedir ki, ortak hedefe birlikte omuz omuza ilerleyen toplumlar, daha güçlü ve bölünmez oluyorlar” dedi. Sağlıkçıların “Geride kalacak çocuklarıma ne olacak?” sorusuna bir yanıt verilebilmesi gerektiğini söyleyen Küçükyazıcı, “Kendi hayatını, hiç tanımadığın bir başkası için feda ederken, geride gözü yaşlı yetimler bırakma riskinin değerini belirleyebilecek sigorta şirketi ve poliçesi yoktur” diye konuştu.

‘Online terapi desteği sağlanabilir’

Sağlık çalışanlarının salgının başından bu yana ailelerinden ayrı kalmak zorunda kaldıklarına değinen Küçükyazıcı, “Ailesinden ayrı kalmak, kendi kapacağı olası bir enfeksiyonu, farkında olmadan ve istemeden sevdiklerine bulaştırıp, onların ölümüne sebep olmak, ne demek? Tüm sağlık personeli hastanelerde her gün nöbete giderken bu soru ile evden çıkıyor ve eve dönüyor” dedi. Sağlıkçıların ruh sağlığını korumak için yapılabilecek çalışmalara örnek veren Küçükyazıcı, “Ailesinden, sevdiklerinden uzak kalan sağlık personelleri için online terapi destekleri ile uzman travma ekipleri destek sağlayabilir. Başta depresyon ve kaygı bozukluğu olmak üzere, post travmatik stres bozukluğu deneyimi olan özel psikolojik danışman ekipler oluşturularak, göreve başlatılması fayda sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.