Türk bilim adamına büyük ödül

Çalışmalarını ABD'de Harvard Üniversitesi'nde yürüten Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, metabolik hastalıklar alanındaki buluşlarıyla 9. Danone Uluslararası Beslenme Ödülü'ne layık görüldü.

30 Nisan 2014 Çarşamba, 10:14
Abone Ol google-news


Beslenme biliminin Nobeli olarak nitelendirilen, bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen Danone Uluslararası Beslenme Ödülü, bağışıklık ve metabolik hastalıklar konusundaki değerli araştırmaları nedeniyle dünyaca ünlü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'e verildi. Uluslararası Danone Ensttüsü tarafından 29 Nisan'da ABD'de San Diego Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende Hotamışlıgil'e ödülünü Uluslararası Danone Enstitüsü Başkanı Raanan Shamir, Danone Uluslararası Beslenme Ödülü Jüri Başkanı Frans J. Kok ve Danone Grubu Sağlık ve Bilimsel İlişkiler Bölümü Başkan Yardımcısı Jerome Barge sundu.

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi, Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı ve James S. Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü olan Dr. Gökhan Hotamışlıgil, bağışıklık sistemi ve metabolizma arasındaki bağları inceleyen çalışmalarıyla bilim dünyasında yeni bir alana imza attı. "İmmunometabolism" adı verilen bu alandaki buluşlarıyla Prof. Dr. Hotamışlıgil, obezite, diyabet ve ateroskleroz (damar sertliği) hastalıklarının nedenlerine ışık tutuyor. Prof. Dr. Hotamışlıgil, beslenme ve metabolizmaya bağlı bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar alanında gerçekleştirdiği çığır açan buluşlarıyla, besinlerin moleküler yapılarının hastalık mekanizmaları üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor. Beslenme ve metabolizma arasındaki yeni keşfedilen bu bağlar, obezite ve Tip 2 diyabet gibi metabolik hastalıkların sadece beslenme yoluyla önlenmesine ve tedavisine imkan veriyor. Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'in yakın zamandaki çalışmaları glükoz ve lipid metabolizmasını düzenleyen yolları ve bunların bağışıklık üzerindeki tepkilerini ele alıyor. Son çalışmaları ise besinlerin inflamatuar ve baskı yaratıcı moleküler hedefleri üzerinde odaklanıyor.

Uluslararası Danone Enstitüsü Başkanı Dr. Raanan Shamir, Prof.Dr. Hotamışlıgil gibi dünya çapında bilim insanlarını desteklemekten dolayı gurur duyduklarını söylerken: "Prof. Dr. Hotamışlıgil beslenme bilimi alanında önemli bir ilerlemeye öncülük ediyor. Değerli bilim insanının gerçekleştirdiği önemli çalışmalar, çağımızda insan sağlığını tehdit eden beslenme ve metabolik sorunların ardındaki moleküler mekanizmalar arasında bağ kuruyor ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine önemli katkılar sunuyor" diye konuştu.

HOTAMIŞLIGİL'İN YAPTIĞI KEŞİFLER, METABOLİK HASTALIKLAR İÇİN UMUT IŞIĞI OLDU

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl, aşırı kilo ve obezite sonucunda tüm dünyada 2,8 milyondan fazla insan ölüyor. Obezite ayrıca kan basıncı, kolesterol, trigliseritler ve insülin direnci üzerinde olumsuz metabolik etkilere yol açıyor ve diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve diğer pek çok olumsuz sağlık sorunu riskini artırıyor. Prof. Dr. Hotamışlıgil'in keşifleri tüm dünyada metabolik hastalıklarda yenilikçi ve önleyici tedavi yöntemleri geliştirilmesinin yolunu açıyor.

Prof. Dr. Hotamışlıgil, Uluslararası Danone Enstitüsü Başkanı Dr. Raanan Shamir'den ödülünü alırken, bu ödülün kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi. Hotamışlıgil sözlerine şöyle devam etti: "Bu ödül sayesinde besinlerin metabolik hastalıklar ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerine daha fazla ışık tutabileceğiz. Araştırmalarımı genişletmeme imkan verecek bu önemli ödül ile yaygın kronik metabolizma hastalıkların önlenmesi çabalarına katkıda bulunabilmeyi umuyorum."

DANONE ULUSLARARASI BESLENME ÖDÜLÜ KİMLERE VERİLİYOR?

Bilimin ve bilim insanlarının ilerlemelerine destek olmak amacıyla kurulan ve kâr amacı gütmeyen Uluslararası Danone Enstitüsü, Fransız "Fondation Recherche Medicale" desteği ile iki yılda bir beslenme ve sağlık ilişkisi üzerine bilimsel çalışmaları ödüllendiriyor.
Beslenme alanında mükemmeliyet ve ilerlemelerin takdir edilmesi amacıyla verilen Danone Uluslararası Beslenme Ödülü, insan beslenmesi ve sağlığı alanlarında uygulama potansiyeli bulunan yeni kavramlar ve araştırma alanlarında, beslenme biliminde önemli bir ilerlemeye öncülük eden araştırmacılara veriliyor.

Adaylar şeffaf, nesnel, bağımsız ve uluslararası bir seçim sürecinin ardından belirleniyor ve ödülün sahibi bilim dünyasına kazandırdığı yayınlardan ötürü 120.000 Euro ile ödüllendiriliyor.