Türkiye'den Esad'a yeşil ışık

Suriye’deki barış görüşmelerin ilişkin açıklama yapan Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, “Ankara mevcut Suriye'nin mevcut yönetiminin barış görüşmelerinde yer alabileceğini düşünüyor” dedi.

11 Ağustos 2016 Perşembe, 12:17
Abone Ol google-news

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Suriye konusunda Türkiye'yle Rusya arasında yapılmasına karar verilen görüşmelerin düzenli hâle getirilmesinin ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Yardım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Rusya Devlet Başkanı Putin'in, eylül başında Çin'de düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi'nde yeniden bir araya gelmesinin ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

Ümit Yardım, Ankara’nın barış görüşmelerinde Suriye’nin de yer alabileceğini düşündüğünü söyledi.

‘Moskova ve Ankara Suriye konusunda uzlaşmaya vardı’

Suriye’deki barış görüşmelerine de değinen Yardım, “Ankara mevcut Suriye'nin mevcut yönetiminin barış görüşmelerinde yer alabileceğini düşünüyor” dedi. Bu haber Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘katil’ ilan ederek hiçbir çöüm görüşmesinde yer almayacağını söylediği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın da sürece dahil olabileceği anlamına geliyor.

Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki iç savaş konusunda farklı pozisyonlara sahip olması konusuna da değinen Yardım, “Moskova ve Ankara, Suriye konusunda iletişimi artırmak için uzlaşmaya vardı” dedi.

Türkiye ile Rusya arasında Suriye konusunda kurulan ve iki ülkenin dışişleri bakanlıkları, istihbarat teşkilatları ile genelkurmay başkanlıklarından yetkililerin katılacağı üçlü mekanizmanın ilk görüşmesinin bugün Rusya’da gerçekleştirmesi bekleniyor.

NATO’ya sert tepki: Kimse kiminle konuşacağımızı söyleyemez

Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından açıklama yapan NATO, “Nesillerdir görülmeyen bir şekilde en büyük güvenlik sorunlarıyla karşı karşıyayken, Türkiye ittifakın uzlaşmaya dayalı kararlarında tam olarak yer almaktadır. Türkiye’nin NATO üyeliği tartışma konusu değildir” diye açıklama yapmıştı.

Rusya’da bir basın toplantısına katılan Yardım, “NATO hiçbir şekilde bizim diğer ülkelerle ilişkilerimizi sınırlayamaz. Yani NATO’nun bize kurallarını dikte etme ve bize kiminle konuşup konuşmayacağımızı söylemeye hakkı yok” diye konuştu.