Uzmanlardan zika uyarısı: Dünya için kaygı verici

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülfem Terek Ece 22 ülkede tespit edilen Zika virüsünün yeni bir enfeksiyon riski olduğunu söyledi. Doç. DR. Ece, yayılma hızı göz önüne alındığında Zika virüsünün Dünya için kaygı verici olduğunu söyledi.

Yayınlanma: 30.01.2016 - 15:39
Abone Ol google-news
<video:471959>

İngiltere ve Hollanda'da bildirimi yapılan 15 vaka ile ilk kez Avrupa'da da görülen Zika virüsünün, şu ana kadar 21 ülkede kendini gösterdiğini anlatan, virüsün sivrisinekler tarafından bulaştırıldığına değinen Doç. Dr. Gülfem Terek Ece, “Zika virüsü, sivrisinek ısırığından sonra herhangi bir belirti vermeden kalır. Semptomları genellikle ılımlıdır. Döküntü, ateş, kas ve eklem ağrıları, konjonktivit, kırmızı göz ve belirtileri ve baş ağrısıdır. Virüs nadiren sinir sistemini de tutarak felce kadar giden hastalıklara da neden olabilmektedir. Ancak daha korkuncu, Brezilya'da 2015 yılında mikrosefalili bebek sayısında artış ve yapılan otopsilerde Zika virüsün saptanması bu virüsün bu zamana kadar bilmediğimiz etkisini göstermiştir. Brezilyada 2014 yılında sadece 140 olan mikrosefalili bebek sayısı 2015 yılının ekim ayından ocak ayı ortasına kadar dönemde yaklaşık 4000 olarak bildirilmiştir. Ülkemiz için herhangi bir tehlike şu an için yok. Türkiye'de Zika virüsü ile ilgili bildirim yapılmamıştır" dedi.


Virüsün global bir salgın tehlikesi barındırdığını kaydeden Doç. Dr. Gülfem Terek Ece, “WHO(Dünya Sağlık Örgütü)'nün projeksiyonlarında, Brezilya'da toplam 1.5 milyon insanın Hastalıktan etkileneceği öngörülmekte. Bu yıl yapılacak olimpiyatların Brezilya tarafından düzenlenecek olması, Zika Virüsü ile ilgili haklı kaygıları da beraberinde getiriyor. Virüs ile ilgili yoğun çalışmalar yapan Teksas Üniversitesi bilim insanları, aşı için en erken iki yıl ve ilaç tedavisi için de on yılı hedef gösteriyor. Bu nedenle zorunlu olmadıkça bu virüsün görüldüğü Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika gibi bölgelere seyahat edilmemelidir. Ayrıca bu ülkelere gitmek zorunda olanlar yada o bölgede yaşayanlar ve özellikle hamileler sivrisinek ısırığından korunmak için mutlaka önlem almalıdır. Bunun için riskli alanlarda uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar giyilmeli, özellikle klima bulunmayan ortamlarda insektisit içeren özel cibinlikler kullanılmalı" dedi.


En Çok Okunan Haberler