‘Vesayete son vereceğiz’

CHP milletvekilleri CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’na verilen cezaya sert tepki gösterdi.

Yayınlanma: 07.09.2019 - 00:11
Abone Ol google-news


Mahkemenin kararının ardından Canan Kaftancıoğlu, milletvekilleri ve il başkanları ile birlikte kurulan platforma geldi. “Hak, hukuk, adalet” sloganları ve alkışlar eşliğinde platforma çıkan Kaftancıoğlu, “Mahkeme kararları siyasi iktidarın keyfine göre gelişiyorsa ne yazık ki bu ülkedeki tüm duruşmalar bir formalitedir. Hukuk maskesi takmış vesayet odakları. Yaşanan hiçbir şey tesadüf değil” dedi. Yaşananların bir Saray vesayeti olarak değerlendiren Kaftancıoğlu, “Saray vesayetine son verene kadar bedeli ne olursa olsun susmayacağız” dedi. Kaftancıoğlu konuşmasının sonunda Nâzım Hikmet’in hapiste yatacak olanlara öğütler şiirini okudu.

‘Kararı tanımıyoruz’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba kararı tanımadıklarını belirterek, “Bu bir yargılama değil cezalandırmadır. Olan Türkiye’nin 100 yıllık demokrasi mücadelesi, hukuk mücadelesine olmuştur. Maalesef Türkiye’yi itibarsızlaştırmıştır. Hükümet tarafından Saray’dan alınan emir burada uygulanmıştır ama bu kararı tanımıyoruz. Bu İstanbul iradesinin cezasıdır. 6 Mayıs’ta YSK ile yapamadılar, 23 Haziran’da yapamadılar, beceremediler. Bu yapılan İstanbul’un vermiş olduğu oyları tanımama kararıdır. İstanbul’un iradesinin cezalandırılmasıdır” dedi.

‘Saray talimatı’
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de iktidarın İstanbul’u kazanmış başarılı bir kadın siyasetçiyi içeriye atmayı çok istemesine rağmen buna cesaret edemediği söyledi. Kaftancıoğlu’nun tutuklanmasının ulusal ve uluslararası bir karşılığı olacağını kaydeden Özel, “Buraya 3 kez geldik. Karşısındaki kişilere düşmanca gözlerle bakan ve karşısındaki kişiye adeta bir düşman hukuku uygulayan bir mahkeme ile karşı karşıyaydık. Engizisyon mahkemelerinin kararlarını uygulayan cellatlar nasılsa bunlar da öyleydi. Talimatı aldılar giyotini vurdular” ifadelerini kullandı. Özel, “Tayyip Erdoğan Saray eliyle yargıya müdahalesini bulaştırmıştı. Şimdi de ceza davalarına müdahale ediyor. Bu, Tayyip Erdoğan’ın ülkeyi getirdiği durum açısından son derece kritiktir” diye konuştu.

‘Siyasi karar’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Burada hukuki bir karar verilmedi. Siyasi bir karar verildi. Art niyetli oldukları ilk duruşmadan belliydi zaten. 9 yıl 8 ayı alacak hiçbir hukuki terim yok. Bu bir siyasi linçtir. Ama biz eminiz demokrasi kazanacak. Türkiye’de vicdanlı insanlar var. O vicdanlı insanların iradesi kazanacak ve Saray’a asla teslim olmayacağız”dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de “Bunun bir siyasi dava olduğu, intikam davası olduğu o kadar açık ki. Yargıyı silah olarak kullananlar şunu unutmasınlar bir gün yaptığınız size geri döner” ifadelerini kullandı. İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de mücadelenin giderek büyüyeceğini ve ülke insanının mutlu ve huzurlu olduğu, kardeşçe yaşadığı bir ülkenin er yada geç oluşacağını söyledi.

Akşener’den destek
Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından Kaftancıoğlu ile ilgili destek mesajı yayımladı. Paylaşımda, Fransız düşünür Voltaire’in, “Düşüncelerine katılmıyorum. Ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar savunurum’’ sözlerini alıntılayan Akşener, “Yasama-Yürütme-Yargı’nın güçler ayrılığını koruyamazsak, aynı bugünkü gibi hukuk siyasetin sopası olur. Ama o sopayı tutanlar unutmasın ki; gün gelir hukuk herkese lazım olur” ifadelerini kullandı. 

Ülgen: Siyasi hayatı etkilenmeyecek

Hukukçu Celal Ülgen Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının siyasi hayatını etkilemeyeceğini söyledi. Ülgen,“Siyasi hayatını etkilemeyecek. 5 yıl ve üstü olsaydı etkilerdi fakat alınan cezalar altında kalıyor. Toplam ceza 9 yıl 8 ay 20 gün olabilir ama Kaftancıoğlu her bir rapordan 3 yılın altında ceza aldı. Bu sebepten ötürü siyasi hayatını etkilemeyecektir” dedi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler