Yabancıları güldüren Türk

Gazeteci Akın Aytekin, tek kişilik gösterisi ile Türkiye’deki yabancıları Diyarbakır’dan Norveç’e, ABD’den Mersin’e uzanan çelişkilerle dolu bir hikâyeye davet ediyor.

22 Temmuz 2017 Cumartesi, 19:47
Abone Ol google-news

Diyarbakır’ın surlarından Norveç’in fiyordlarına, ABD’nin “vatansever güney”inden Hindistan’daki çağrı merkezlerine götüren maceranın hikâyesi, bir Türk tarafından İngilizce olarak sahneye taşındı. Gazeteci Akın Aytekin’in “Evde Denemeyin” (Don’t try at home) adlı tek kişilik gösterisinin müdavimleri ise Türkiye’deki ‘expat’lar, yabancı gazeteciler, iş insanları ve öğretmenler... İran televizyonu, Bloomberg, Wall Street Journal ve Reuters gibi yabancı basın yayın kuruluşlarının Türkiye birimlerinde gazetecilik yapmış olan Akın Aytekin, gösterisini şu sözlerle tanımlıyor: “Aksanlar, gümrük kontrolleri, gazeteciler, kültür şokları, egolar, biseksüeller, kuzey ışıkları.. Aslında siz, biz, onlar ve hepimiz hakkında bir gösteri... ‘Evde Denemeyin’, Asya’dan Avrupa’ya, ABD’den Ortadoğu’ya birçok hayata dokunan bir hikâye ve işte tam olarak da bu yüzden evde denemeyin. Eğer deneyecekseniz çıkın dışarı, seyahat edin, insanlarla tanışın, tuhaf yerler ve tuhaf şeyler görün.”

Yabancılar en çok nereye gülüyor?

Kadıköy Taşkabare’de gerçekleştirdiği gösteriyi İngilizce yaptığı için gelenlerin çoğunun İstanbul’daki yabancılar olduğuna değinen Aytekin, “Memlekette artık kimse birbiriyle konuşmuyor. Herkesin çok keskin çizgileri var. Bir odaya farklı görüşlerde iki insanı koyup onları güldürebildiğiniz zaman toleransımız artıyor. Mesela ramazanda oruç tutan da geliyor, alkol alan da. Şova gelenlerin ortak noktası olmasa bile gündelik hayattaki çelişkili durumlara birlikte gülebiliyorlar” diyor. Aytekin, “Yabancılar en çok nelere gülüyor” sorusuna ise şu cevabı veriyor: “Özellikle muhafazakâr Türk erkeğinin yurtdışında yaşadığı durumlara çok gülüyorlar. Çünkü bizim burada sorgusuz sualsiz üstün tuttuğumuz değerler, yurtdışında değersizleşebiliyor. Bu şovun amacı da bu çelişkileri ortaya koyup, insanlara gülerken sorgulatabilmek.”

Önce Mersin, sonra Diyarbakır, Norveç, Missouri

1987’’de Mersin’de doğan Akın Aytekin, babasının işi dolayısıyla Elbistan, Afşin, Mardin, Kızıltepe ve Diyarbakır’da bulunmasının ardından 16 yaşında bir burs kazanarak liseyi tamamlamak için Norveç’e gitmiş. Aytekin, “95 farklı ülkeden gelen 200 öğrenci ile iki sene okudum. Kültür şoku başladı” sözleriyle anlatıyor, Norveç yıllarını. Aytekin, ardından yine burslu olarak ABD’nin Missouri eyaletindeki Westminster Üniversitesi’nde Ekonomi ve Siyasal Bilimler okumuş. 2010’da Türkiye’ye dönen Aytekin, İran TV’si, Bloomberg, Wall Street Journal ve son olarak Reuters’ta çalıştı