Yatırımlar mercek altında

Alman haber kanalı n-tv Türkiye’de yatırıma çağıran reklamları yayımlamayacağını duyurdu.

21 Temmuz 2017 Cuma, 23:18
Abone Ol google-news

Almanya’dan gelen ekonomik temelli sert açıklamaların arkası kesilmiyor. Alman yetkililer dün de yaptıkları açıklamalarla Türkiye’ye gidecek vatandaşlarını uyardılar ve Türkiye’ye karşı Alman yatırımlarına engel olması mümkün görülen bazı önlemler alacaklarını açıkladılar.

Alman haber kanalı n-tv, Türkiye’ye yatırım çekmeye yönelik reklamları bundan böyle yayımlamayacağını duyurdu.

Almanya, içlerinde bir Alman vatandaşının da bulunduğu insan hakları aktivistlerinin Türkiye’de tutuklanmasına tepki gösteriyor. Haber kanalı n-tv, Alman futbolcu Lukas Podolski ve bazı şirket yöneticilerinin yer aldığı reklamların seyircilerden tepki aldığını açıkladı. Kanal bugün internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Salı gününden beri siyasi ortam tamamen değiştiği için satış ekibimiz bu kampanyayla ilgili filmleri göstermenin bir anlamı kalmadığına karar verdi” dedi.

Soruşturma var

Bir Alman güvenlik kaynağı, Türkiye’nin, terörü desteklediğinden kuşkulandığı 680’den fazla Alman şirketinin adını Alman makamlarına verdiğini söyledi. Bu sayı, daha önce Alman medyasında bu konuda çıkan haberlerde belirtilen sayının 10 katı. Alman gazetesi Die Zeit, çarşamba günkü sayısında listede Daimler ve BASF AG gibi şirketlerin bulunduğunu yazmıştı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise önceki gün yaptığı Twitter açıklamasında, bu haberin “tümüyle yanlış” olduğunu söylemişti.

Diğer yandan Alman Ekonomi Bakanlığı sözcüsü, Berlin’in Türkiye’den gelen savunma projeleriyle ilgili tüm başvuruları gözden geçirdiğini açıkladı. Ayrıntı vermeyen sözcü, “Tüm başvuruları kontrol ediyoruz” dedi. Alman gazetesi Bild, Türkiye ile büyüyen siyasi gerginlik nedeniyle Almanya’nın Ankara ile arasındaki silah anlaşmalarını askıya aldığını önceki yazmış, kararın yürürlükte olan anlaşmaların yanı sıra planlama aşamasında olan silah projelerini de kapsadığını belirtmişti.

Öte yandan yaşanan gerginlikler nedeniyle Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 7 bin Alman şirketinden aralarında Deutsche Bank AG, Siemens AG ve Volkswagen AG Türkiye’de on yıllardır bulunan şirketlerin zarar gördüğü belirtildi.