Yeşil Kart'a kimler sahip olabilir, nasıl çıkartılır?

01 Kasım 2019 Cuma, 17:06
Abone Ol google-news

Türkiye'de çok sayıda yurttaş 'yeşil kart' kullanıyor. Özellikle sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar nasıl 'yeşil kart' sahibi olunacağını araştırıyor. 

Peki yurttaşların yeşil karta başvurup almaya hak kazanması için hangi şartları yerine getirmeleri gerekmektedir? Nasıl başvuru yapılabilir?  

Türkiye'de yaşayan vatandaşların büyük bir kısmı çalıştıkları durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindeki SSK (4A) ya da Bağ-Kur (4B) çatısında yer alan sağlık güvencelerinden yararlanmaktadır.

Ancak büyük bir bölümü de sosyal bir güvenceye ve geçimlerini sağlayabilecek gelire sahip değil. Yeşil kart 3816 Sayılı Kanun ile yardıma muhtaç ve sağlık güvencesi olmayan kişilere ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilmeleri için verilen bir belgedir.


YEŞİL KART NASIL ALINIR?

Yeşil kart alabilmek için öncelikle gelir testi yaptırılması gerekmektedir. Gelir testi için başvurular ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Daha sonra gelir testi sonuçlanınca bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu'na uğramalısınız.

Yeşil kart alabilmek için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. O şartlar;

  • Hanede yaşayanların kişi başı gelir ortalamasının net asgari ücretin 1/3'ünün altında olması gerekmektedir.
  • Yeşil kart için başvuruda bulunan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması gerekmektedir.
  • Kişinin vergi ya da çiftçilik kaydının bulunmaması gerekmektedir.
  • Yeşil kart sahibi olmak isteyen vatandaşın emeklik halinin bulunmaması gerekmektedir.
  • Yeşil kart almak için belirtilen bu şartlar yerine getirildiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 60/C-1 yani eski adıyla yeşil kartlı olarak GSS tesciliniz açılmış olacaktır.
  • Yeşil kart başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilip onaylanır.
  • Yeşil kart başvurusundan önce yapılan gelir testi başvurusunda ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3'ünün üzerinde ise bu durumda Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamındaki aylık primleri ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.