YSK’nin 5 üyesi belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyeliği için Danıştay’da yapılan seçimler tamamlandı. Ali Ürker, Battal Öğüt ve Ekrem Özübek YSK’nin yeni üyeleri oldu.

22 Ocak 2020 Çarşamba, 15:37
YSK’nin 5 üyesi belli oldu
Abone Ol google-news

YSK Başkanı Sadi Güven ile 5 üyenin görev sürelerinin dolması nedeniyle yeni üyelikler için Danıştay Büyük Genel Kurulu’nda yapılan seçimlere dün devam edildi. Danıştaydan üç üyenin belirlenmesi için yapılan seçimlerde Ali Ürker, Battal Öğüt, Ekrem Özübek yeterli oyu aldı. Böylece Danıştay’daki seçimler tamamlanmış oldu. 

YARGITAY’DA BİR ÜYE KALDI

Yargıtay’dan 3 üyenin belirlenmesi için yapılan seçimlerde ise Ahmet Yener ve Mahmut Akgün, YSK üyeliğine seçilmişti. Yargıtaydan bir üyenin daha belirlenmesi için seçimlere bugün devam edilecek.

YSK’de, Yargıtay üyeliğinden seçilen Başkan Sadi Güven ile Faruk Kaymak ve Refik Eğri’nin görev süreleri 23 Ocak’ta dolacak. Danıştay kontenjanından seçilen üyeler Zeki Yiğit, İlhan Hanağası ve Nakiddin Buğday’ın da görev süreleri aynı gün sona erecek. Yeni üyeler, 6 üyenin seçilmesinin ardından 24 Ocak’ta göreve başlayacak. YSK’nin seçilen yeni üyeleri toplanarak aralarından salt çoğunluk ve gizli oyla başkanı belirleyecek.