Yunanistan sınır kapılarında grev başladı

Yunanistan'da gümrük görevlilerinin bağlı olduğu sendikanın aldığı grev kararı uygulanmaya konuldu. Yunan gümrük görevlilerinin grevi, Pazarkule ve İpsala sınır kapılarını da olumsuz etkiledi.

14 Ekim 2011 Cuma, 09:34
Abone Ol google-news

Yunanistan gümrük görevlilerinin bağlı olduğu sendikanın aldığı karar gereği, Yunanistan gümrük kapılarındaki grev sabah saatlerinden itibaren uygulamaya konuldu. Yunan tarafı, grev süresince acil durumlar haricinde araç giriş çıkısına izin vermiyor.

Sabah saatlerinden itibaren grevden habersiz olarak Yunanistan'a çıkmak üzere sınır kapılarına gelen pek çok kişi geri dönmek zorunda kaldı.

Yunanistan'a çıkış yapmak için Pazarkule Sınır Kapısı'na gelen Şenol Kasap, Pazarkule Sınır Kapısı Gümrük Muhafaza ekiplerinin uyarısıyla Yunanistan'ın grev nedeniyle araç girişi ve çıkışlarına izin vermediğini öğrendi.

Kasap, Yunanistan'a gezmeye gitmek için sınır kapısına geldiğini, ancak grev nedeniyle geri dönmek zorunda olduğunu söyledi.

Kapıkule Mülki İdare Amiri ve Edirne Vali Yardımcısı Nedim Özırmak da Yunanistan'daki grev nedeniyle Yunan gümrükçülerin araç geçişlerine izin vermediğini, sadece acil durumlar ve yaya geçişlerinin serbest olduğunu belirtti.

Yunanistan'da grev yapılacağını öğrenir öğrenmez, yolcuların mağdur olmaması için konuyu haber ajanslarına ve valiliğe bildirdiklerini anlatan Özırmak, şunları kaydetti:
''Bu tür önemli uyarılar vatandaşlarımız gümrük kapılarına gelmeden yapılmalı. İstanbul'da bakıyorsunuz otobanda yazıyor.(Kaza var, köprü kapalı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullanın) diye. Vatandaşları ikaz ediyor. Bu gibi durumlarda bizimde böyle yapmamız lazım.(İpsala Kapısında grev vardır, Kapıkule'den çıkış yapınız) diye. Bu akşam benim aklıma geldi. Öyle bir şey olursa çıkış yapacak yolcuların mağdur olmaması için çok faydalı bir uygulama olur. Şimdiye kadar Yunanistan'da olan grevle ilgili İpsala ve Pazarkule Sınır Kapılarında, Türk tarafında ciddi bir sorun yaşanmadık. Sadece acil durumlar ve yaya geçişlerine izin veriyorlar.''

Özırmak, Yunanistan'daki grevin 2 ila 10 gün sürebileceğini, bu konuda net bilgiye sahip olmadıklarını sözlerine ekledi.

Avrupa'ya transit geçiş yapmak isteyenler Kapıkule Sınır Kapısı'nı kullanarak çıkışlarını yapabiliyorlar. Grevden habersiz Yunanistan'a çıkış yapmak için Pazarkule ve İpsala Sınır Kapısı'na gelenler ise geri dönmek zorunda kalıyor.