Cumhur İttifakı'nda yerel seçim hazırlığı başladı... İzmir'de yol haritası belli oluyor

Yerel seçimler için şimdiden düğmeye basan Cumhur İttifakı, 2019’daki gibi işbirliği yapmayı düşünüyor. AKP’nin Adana, Mersin ve Manisa’da; MHP’nin ise Ankara, İzmir ve İstanbul’da aday çıkarmayacağı dile getiriliyor. Her iki parti de seçimleri “yerel yönetimlerin merkezi yönetimle birleştirilmesi” olarak görüyor. Cumhur İttifakı, “CHP’nin kalesi” olarak görülen İzmir’de sol seçmenin de oy verebileceği aday arayışına girdi. Bunun için eski DSP’li İzmir Ticaret Odası Başkanı Özgener’in aday yapılabileceği konuşuluyor. Antalya’da ise Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un adı öne çıkıyor.

Yayınlanma: 31.07.2023 - 03:00
Cumhur İttifakı'nda yerel seçim hazırlığı başladı... İzmir'de yol haritası belli oluyor
Abone Ol google-news

Cumhur İttifakı, CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanlığını da almayı hedeflediği 2024’teki yerel seçimlerde “2019’daki gibi bir işbirliğini” düşünüyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2024’ün mart ayında yapılacak yerel seçimlerin “1994 yılındaki seçimler gibi milat olacağını” söylemişti. 

AKP’nin, MHP ile birlikte yine 2019’daki yerel seçimlerde olduğu gibi “işbirliğine gideceğinin” altı çizilirken her iki partinin de hedefinde CHP’li 11 büyükşehir belediyesi bulunuyor. AKP ve MHP kanadı, 2019’da CHP’ye kaptırdığı bazı illerde bu kez “işi şansa bırakmak istemiyor”. AKP’nin 2019’daki yerel seçimlerde olduğu gibi Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediye başkanlıkları için, MHP’nin de Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediye başkanlıkları için “aday çıkarmayacağı” tartışılıyor. Ancak her iki partinin de işbirliğindeki önceliği “mevcut belediye başkanlıklarını korumak ve üstüne yeni belediyeler eklemek olacak.” Her iki parti de 2024’teki yerel seçimleri “yerel yönetimlerin merkezi yönetimle birleştirilmesi” olarak görüyor.   

(Mahmut Özgener)

İZMİR’E DSP’Lİ İSİM

AKP’nin bu kez “CHP’nin kalesi” olarak bilinen İzmir’de, daha önceki yerel seçimlerden farklı olarak “sol seçmenin de oy verebileceği bir ismi aday göstereceği” konuşuluyor. Bu ismin “eski DSP’li bir isim olabileceği” de konuşulurken DSP’nin milletvekilliği seçimlerinde AKP ile yaptığı ittifak anımsatılıyor. Ancak AKP’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için eski TFF Başkanı ve İzmir İZTO Başkanı Mahmut Özgener’in de adı geçiyor. Özgener’in adı Cumhurbaşkanlığı Kabinesi için de geçmişti. AKP’de, Özgener’in eski İzmir Belediye Başkanı Osman Kibar’ın torunu olması nedeniyle de “İzmir için güçlü bir isim olduğu” belirtiliyor. 

(Mehmet Nuri Ersoy)

ANTALYA İÇİN ERSOY

AKP kulislerinde, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un adı konuşuluyor. Erdoğan’ın, “turizmdeki icraatları nedeniyle yeniden kabinede yer verdiği Ersoy’u, bu kez bir turizm ili olan Antalya için aday gösterebileceği” belirtiliyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler