Yerel seçimler yaklaşırken iki parti arasında ‘adı konulmamış’ görüşmeler yapıldığı iddia edildi: DEM’in AKP’den 3 isteği

AKP, 14 ve 28 Mayıs Milletvekilliği ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonra 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için çalışmalara başlamıştı. Başkent kulislerinde de uzun süredir “AKP ile DEM arasında, resmi bir nitelik kazanmamış görüşmeler yürütüldüğü” iddiaları konuşuluyordu. Yerel seçimlere az bir süre kala söz konusu iddialar yeniden gündeme gelmeye başladı.

Yayınlanma: 07.02.2024 - 04:00
Yerel seçimler yaklaşırken iki parti arasında ‘adı konulmamış’ görüşmeler yapıldığı iddia edildi: DEM’in AKP’den 3 isteği
Abone Ol google-news

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na kayyum atanmaması

Cezaevinde bulunan bazı hasta tutukluların salıverilmesi.

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin kaldırılması.

DEM Parti’nin, “İstanbul’da aday çıkarmama karşılığında AKP’den üç istekte bulunduğu ancak AKP’nin bu üç isteği de “geri çevirdiği” belirtiliyor. DEM Parti’nin AKP’den, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kazanılması halinde, iktidarın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atamaması, cezaevinde bulunan ve durumu ağır olan bazı tutukluların salıverilmesi ve PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin kaldırılması yönünde taleplerde bulunduğu” iddia ediliyor. 

‘DEMİRTAŞ ÖNE SÜRÜLDÜ’ 

Ancak AKP’nin DEM’in bu üç isteğine, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve diğer belediye başkan adaylarının sicili temiz olması, terör örgütleriyle iltisaklı olmaması ve işbirliğinde bulunmaması halinde zaten belediyelere kayyım atanmadığı, Türkiye’nin terörle mücadelede katettiği mesafe ortadayken, elebaşı Öcalan’a yönelik tecritin kaldırılamayacağı ve durumu ağır olan bazı tutukluların salıverilmesinin mümkün olmadığı ancak durumlarının sağlık raporu ile kesinleşmesi halinde, prosedür gereği cezalarının ev hapsine çevrilebileceği” yanıtını verdiği öne sürülüyor. DEM Parti’nin, taleplerinin AKP tarafından kabul edilmemesi sonrasında ise geçen günlerde, “AKP’ye karşı İBB başkan adayı olarak eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın adaylığını öne sürdüğü” konuşuluyor.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler