3 gün kala... AKP'li Yavuz'dan 'Ortak liste' kararıyla ilgili son açıklama

14 Mayıs seçimlerine 38 gün kaldı. Milletvekilliği aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslimi için süre 9 Nisan Pazar günü saat 17.00 itibarıyla bitiyor. AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, katıldığı bir canlı yayında "Ortak liste" kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yavuz, "81 ilin tamamında da kendi listelerimizle seçime gireceğiz. Cumhur ittifakındaki diğer partiler de bu şekilde girecek" dedi.

Yayınlanma: 06.04.2023 - 14:22
3 gün kala... AKP'li Yavuz'dan 'Ortak liste' kararıyla ilgili son açıklama
Abone Ol google-news

Milletvekilliği aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslimi için süre 9 Nisan Pazar günü saat 17.00 itibarıyla bitiyor. İttifaktan ayrılmak için partilere tanınan süre ise bugün doluyor.

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, NTV canlı yayınında Funda Görey'in sorularını yanıtladı. Yavuz'un verdiği yanıtlardan öne çıkanlar şöyle:

AKP'nin milletvekili aday listeleri tamamlandı mı?

Bu sürece çok erken başladık. Bu dün başlamış değil. Mülakatlarımızı yaptık temayük yoklamaları gerçekleşti. Sonuçlar ortaya çıktı üst kurul da çalışmalarını hızlandırdı. Pazar gününden önce listeler son şeklini alacak.

Cumhur İttifakı ortak liste yapacak mı?

İttifakın içinde yer almış her parti barajı aşacak demektir. Ancak otomatik olarak milletvekili çıkaracağı anlamına gelmiyor. Biz 81 ilin tamamında kendi listemizi çıkaracağız. Cumhur İttifakı içindeki partilerin de kendi listeleri ile seçime gitmek gibi bir düşünceleri var. Bunun aksini tartışmadık düşünmedik. Daha 4 gün var bundan sonra ne olur ne olmaz bilmem. AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi ayrı liste yapıyor. Gidişat o ki partiler kendi logoları ile seçime girecek gibi hareket ediyorlar.

Değişimin önceki seçimlerden fazla olacağını düşünüyorum. Tam bir karar vermiş değiliz şu anda. Üst kurul çalışmalarına baktığımda üç dönem kuralının kapsamının genişletilerek uygulanabileceğini görüyorum. 

Listede sürpriz isimler olacak mı?

Elbette olabilir. Olabilecektir diye düşünüyorum. En geç pazar günü belli olacak. Ben de 4 dönem milletvekili olarak bu kuralın genişletilerek uygulanmasının partimize faydasının olacağını düşünüyorum. Bizim için makamlar önemli değil.

HÜDA PAR'a kaç adaylık kontenjan ayrıldı? Daha önce 8-9 civarında bir açıklamanız olmuştu.

Hayır o kadar değil. Ondan çok çok daha az olacak şekilde. Hem onları tatmin edecek hem bize de uygun gelecek bir sayıda anlaştık. Bir problem yok. O dediğiniz oranda ve sayıda değil.

En geç 11'inde aday tanıtım programında seçim beyannamesini deklare edeceğiz.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler