9 aydır bilirkişi raporu bile çıkmadı!

6 Şubat depremlerinde Kahramanmaraş’ta altı bloklu Palmiye Sitesi’nin üç bloku yıkıldı, en az 130 kişi yaşamını yitirdi. Arzu Şirikçi, Hakan Çuhadar, Jude Bayramoğlu ise kayıp. Dokuz ay geçti, bilirkişi raporu bile hazırlanmadı.

Yayınlanma: 12.11.2023 - 03:00
9 aydır bilirkişi raporu bile çıkmadı!
Abone Ol google-news

Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketinde Kahramanmaraş’ta bulunan 6 bloklu Palmiye Sitesi’nin 3 bloğu yıkıldı, en az 130 yurttaş yaşamını yitirdi. Arzu Şirikçi, Hakan Çuhadar, Jude Bayramoğlu ise kayıp. Yaklaşık 10 saniyede yıkılan bloklara ilişkin 9 ay geçmesine rağmen bilirkişi raporu bile hazırlanmadı.

Üç bloğu sağlam dururken üç bloğu yıkılan site hakkında hiçbir tutuklama yok. Sitede annesini, babasını ve kardeşini kaybeden ailesini kaybeden İrem Türkmener Karslı son durumu gazetemize anlattı. Yıkım sonrası enkazı gören sıradan yurttaşların bile kum gibi olan binadaki beton kalitesizliğini fark edebildiğini belirten Karslı,“Üstelik Palmiye Sitesi bu haberlerde gördüğünüz tabak bile kırılmayan züccaciye mağazasına 2 dakikalık yürüme mesafesinde” dedi.A,B ve C blokları yıkılırken D,E ve F bloklarının sağlam olduğuna dikkat çeken Karslı, “Belediyeden alınan yapı ruhsatı 110 m2 iken yapı 250 m2. Hazır beton kullanılmamış. Yıkılmayan; şu an az hasarlı olarak oturumuna devam edilen arka bloklar; daha küçük, az odalı ve hazır beton kullanılarak yapılmış” ifadelerini kullandı. Geçen 9 aya rağmen neredeyse hiçbir gelişme olmadığını belirten Karslı, şunları söyledi:

“KATİLLER ARAMIZDA”

Site müteahhidi Ali Babaoğlu için depremden 6 gün sonra tutuklama ve yurt dışı yasağı kararı verilmiş. Halen kaçak. Dosyada herhangi bir tutuklama yok. Ama hepimiz biliyoruz ki tek katil o değil. Süreç tamamen ihmaller ve çaresizlikler zinciriydi. O evlerde oturmamıza izin verilmesi bir ihmal, deprem sonrası en önemli saatlerde tek bir ekip olmaması da ayrı ihmaldi.

Buna karşın ne bilirkişi raporu var, ne üç kaybımız bulundu ne de bir kişi tutuklandı… Aylar geçti, elde var sıfır. Yıkımdan ölüme kadar ihmal zincirinde parmağı olan AFAD’ından belediyesine, müteahhitinden denetimcisine kim varsa hesap vermesini, cezasını çekmesini istiyoruz. Bu katiller hala aramızda. Biz her gün ölürken yaşamaya devam ediyorlar.”


En Çok Okunan Haberler