Kokoreç fiyatları arttı, yurttaşın ağzının tadı kaçtı

Son dönemde gelen zamlardan sonra yarım ekmek kokoreç 50 liraya, çeyrek ise 35 liraya satılıyor. Fiyatların artışıyla müşterilerin yüzde 50 oranında azaldığını belirten kokoreç işletmecileri, “Fiyat söylemekten utanıyoruz” dedi.

Yayınlanma: 23.07.2022 - 02:00
Kokoreç fiyatları arttı, yurttaşın ağzının tadı kaçtı
Abone Ol google-news

Yeni yılla birlikte elektriğe, doğalgaza ve temel gıda ürünlerine gelen zamlarla yurttaşın alım gücü düştü. Gelen zamlar hayvancılık sektörünü de derinden etkiledi. Son dönemde İstanbul’da yarım ekmek kokoreç 45-55 lira, çeyrek kokoreç ise 35 liradan satılıyor.

Kokoreç işletmecileri zamlardan sonra müşterilerinde yüzde 50 oranında azalma olduğunu dile getiriyor. Bu durumla birlikte, fiyat sorduktan sonra kokoreç almaktan vazgeçen yurttaşların da olduğu belirtiliyor. Cumhuriyet konuya ilişkin kokoreç satan dükkanların işletmecileri ile konuştu. 

‘DEVLET DESTEK VERMEZSE DÜZELMEZ’

33 yıldır işletmeci olan Cafer Özcan yarım ekmek kokoreçi 45 liraya, çeyrek ekmeği ise 35 liraya sattıklarını belirtti. Özcan, “Ben artık müşterilere fiyat söylemekten utanıyorum. Pandemiden önce bir şiş kokoreç için 90 lira veriyordum şimdi ise 275 lira. 100 müşteri geleceğine artık 50 tane geliyor, satışlarımız yarı yarıya azaldı” dedi.

Özcan, gelen zamların hayvancılık sektörünü etkilediğini vurgulayarak, “Memleketim Sinop’a gittiğimde köyde iki üç tur atıyoruz, tavuğa bile rastlamıyoruz. Türkiye’de hayvancılık sektörü bitiyor. Yem saman pahalı. Ekip biçen kalmadı çünkü pahalıya mal oluyor” diye konuştu.

Özcan, “İki dükkanımız var. Yeni yıldan önce 7 bin lira elektrik faturası ödüyorduk. Ancak bu ay 23 bin lira fatura geldi. Devlet destek vermediği sürece bu sorunlar düzelmez. Katı yatı olanlara mazotu kaç liraya veriyorlar? Çiftçinin verdiğinin belki 10’da 1’ini bile vermiyorlar” ifadelerini kullandı.

‘BÖYLE DÖNEM GÖRMEDİK’

25 senedir kokoreç işletmecisi olan Adnan Atalay, “Kokoreçe yüzde 50 oranında zam geldi. 3 senede gelecek zam bir yıl içinde geldi. Satışlarımız yarı yarıya düştü. Çeyreği 35 liraya, yarım kokoreç ise 50 liraya veriyoruz. Kokoreççilik bizde baba mesleği ancak hiç böyle bir dönem görmedik” dedi.

40 senedir sektörde olan Yakup Atalay da, “Sene başında zam geldi. Yarım kokoreç 50 lira, Tam kokoreç 100 lira

Kimsenin alım gücü kalmadı. Müşterilerimiz artık yarım kokoreç yemek yerine çeyrek yiyebiliyor” diye konuştu. İşletmeci Mehmet Üresin ise, “Yarım ekmek kokoreç 55 lira, çeyrek ise 35 lira. İnsanlar artık fiyatlarını sorarak alıyor. Müşterilerimizde yüzde 40 azalma oldu” dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler