Phaselis Antik Kenti'ndeki çalışmalar için bakanlıktan açıklama

Phaselis Antik Kenti bitişiğindeki iki koyda halk plajı ve günübirlik tesis yapımı için çalışma başlatıldı. Çevreciler, çalışmanın tahribata neden olduğunu belirterek imza kampanyası başlatırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı "Doğaya veya tarihi eserlere herhangi bir şekilde zarar verme söz konusu değildir" açıklaması yaptı.

Yayınlanma: 02.03.2023 - 17:43
Phaselis Antik Kenti'ndeki çalışmalar için bakanlıktan açıklama
Abone Ol google-news

Antalya'nın Kemer ilçesinde bulunan ve 1'inci Derece Arkeolojik SİT Alanı olan Phaselis Antik Kenti'ne bitişik Bostanlık Koyu ile kuzeydoğusundaki Cennet Koyu'nda, halk plajı ve günübirlik tesisler kurulmasına yöneli proje, özel şirkete ihale edildi. Toplam 85 bin metrekarelik alanda günübirlik tesisler, kafeterya ve otoparklardan oluşan yapıların inşası için planlanan projede, iş makinelerinin çalışmaya başlamasıyla çevreciler ve bölge halkı tepki gösterdi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Ateş yakmanın ve çadır kurmanın yasak olduğu ormana dozerlerin girip tahribat yaptığını belirten çevreciler ve bölge halkı, 'Phaselis'e Dokunma Hareketi' adlı kampanya başlattı. 1139 metreküp beton kullanılacak projenin bir an önce durdurulmasını isteyen çevreciler, change.org sitesinden de imza kampanyası başlattı.

"DOĞAYA VE TARİHİ ESERLERE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE ZARAR VERİLMİYOR"

Tepkilerin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, doğaya veya tarihi eserlere herhangi bir şekilde zarar verilmediği öne sürülerek, şunlar kaydedildi:

"Antalya Phaselis Antik Kenti'nin bulunduğu alan, 1'inci Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescil edilmiştir. Phaselis Antik Kenti'nin tarihi ve doğal değerlerinin korunarak kontrollü ve sürdürülebilir bir şekilde sergilenebilmesi için söz konusu alanın kuzeyindeki Alacasu (Cennet) Koyu ile güneyindeki Bostanlık Koyu'nun 'Phaselis Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi' ile bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması hedeflenerek projeler hazırlanmış ve bu projeler Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 13.10.2022 tarih ve 14634 sayılı ve 15.11.2022 tarih ve 14780 sayılı kararlarıyla uygun bulunmuştur. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararları ile uygun bulunan projelerin uygulanması işi Bakanlığımızca ihaleye çıkılmış, SA-FA Restorasyon Sanayi İnşaat Ticaret Ltd. Şti. firması işin yapımını üstlenmiş, 14.02.2023 tarihinde sözleşme imzalanarak işin yapımına başlanmıştır. Söz konusu çalışmalar, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararları doğrultusunda Bakanlığımız ile Müze ve Kazı Başkanlığı'nın denetiminde devam etmektedir. Doğaya veya tarihi eserlere herhangi bir şekilde zarar verme söz konusu değildir."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler