Barbaros Talı

Zaytung.com’dan

06 Ekim 2012 Cumartesi
\n

Dürüst, tarafsız, ahlaksız haber sloganı ile gündemdeki gelişmeleri tiye alan Zaytung, Barcelonanın efsane kadrosuyla başarıdan başarıya koşmuş teknik direktörü Josep Guardiolanın Türk takımına transfer olacağı hayaliyle bir röportaj yayımlamış:

\n

Daha önce ülkemizde çalışmış Del Bosque ve Rijkaard gibi meslektaşlarından Türk futbolu hakkında övgü dolu sözler duyduğunu belirten Pep Guardiola, Şu ana kadar yaptığım tüm kariyeri 6 ayda mahvetmeye kendimi hazır hissediyorum. Soyunma odası basıp kadro belirleyen bir kulüp başkanı ise benim için fantastik bir deneyim olacaksözleriyle Türkiyede çalışma konusunda duyduğu heyecanı dile getirdi.

\n

Guardiola transfer söylentileriyle ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İnsan biraz dibe vurmadan tekrar yukarı çıkamaz. Anladığım kadarıyla bir teknik direktör olarak dibe vurmam için bütün şartlar Türkiyede mevcut. Taraftar, yönetim, federasyon, basın... Her şey ama her şey tam benim istediğim gibi diyen tecrübeli teknik adam, Barcelonada kazandığı başarıların üzerine sünger çekip her şeye sıfırdan başlamaya hazır olduğunu ifade etti.

\n

Transferinin gündeme gelmesinin ardından Türkiyede görev yapmış Toshack, Del Bosque gibi isimlerden de Türkiye ve Türk futbolu hakkında bilgi aldığını söyleyen Guardiola, Birçok fantastik hikâye duydum ama özellikle eski hakemlerin futbol otoritesi kabul edilmesi kısmı beni çok etkiledi. Daha önce dünyanın hiçbir yerinde uygulanmamış bu sistemi tecrübe etmek çok etkileyici bir deneyim olacak derken spor basınımızla ilgili de övgü dolu sözler sarf etti.

\n

İspanyol teknik adam, kariyerindeki en büyük başarısı takımı küme düşmekten kurtarmak olan eski teknik direktörler, Türkiye dışında adını kimsenin bilmediği eski hakemler ve her konuda fikri olan konuyla alakasız köşe yazarları tarafından her hafta televizyonda yerden yere vurulmak için sabırsızlandığını söyleyerek şöyle devam etti: Ahkâm kesenleri düşündükçe içim içime sığmıyor. Ayrıca teknik direktör olarak taş çatlasın 5-6 sene daha çalışabilirim. Peki sonra ne olacak? Bu Guardiolanın evine ekmeği kim götürecek? Kimse düşünmez bile. O yüzden kariyer hedeflerim açısından yarın bir gün yorumculuğa geçeceksem, bunun atası olan ülkeye gitmek de çok doğru bir tercih olacak benim için. Futbol, sahada Brezilya, tribünde İtalyaysa, ekran başında banko Türkiyedir. Daha iyisini görmedim. Oraya pişmeye geliyorum...

\n

Türkiyede teknik direktör olarak kendisine en fazla 6 ay verdiğini, bu süre sonunda kuyruğuna teneke bağlanarak gönderileceğinden emin olduğunu belirten Guardiola, en büyük hayalinin de kovulmadan önce Del Bosque (Yeniköy Kasabı), Luis Aragones (Dede) gibi bir lakaba kavuşmak olduğunu sözlerine ekledi. Guardiola, İspanyada Pep olarak anıldığını hatırlatırken Valla bu durumda Pepe galiba en uygunu. Gazete manşetlerinde Pepe üzülüyor, Pepe bu işi bilmiyor, ağlama Pepe diye çağrılmaktan onur duyarım sözleriyle basına tüyo vermeyi de ihmal etmedi.

\n

Kariyer hedefinin, Türkiyeden kovulduktan sonra milli takım seviyesinde Avrupa ve dünya şampiyonluğu kazanmak olduğunu da sözlerine ekleyen Guardiola, Del Bosque, Hiddink, Aragones örnekleri ortada. Kısmetse ben de en kısa süre içinde kovulup, bu isimler gibi uluslararası düzeyde büyük başarılara imza atmak istiyorum diyerek açıklamalarını tamamladı.”

\n

Başka söze gerek var mı sayın seyirciler?

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Gazozuna Yarışma 14 Mart 2014
Merak Konusu 8 Mart 2014
Soçi’nin Ardından 2 Mart 2014
Ucuz Hesaplar 12 Şubat 2014
Terse Koşanlar 23 Kasım 2013
Organize Korkusu 20 Kasım 2013
Sıfır Tolerans 3 Ekim 2013
Şaka Gibi 3 Ağustos 2013
Yerseniz(!) 21 Temmuz 2013
İlgililere Duyurulur! 6 Temmuz 2013
Sistem Çöktü 30 Haziran 2013
Ne Cevap Verilecek? 8 Haziran 2013
Merakla Bekliyoruz 30 Mayıs 2013
Ne Günler Yaşıyoruz 18 Mayıs 2013