Kandinsky’den Bartok’a

12 Kasım 2014 Çarşamba

Pekineller için bir DVD/CD ve ayrıca 2 CD’yi içeren albümleri 2010 ve 2012 konserlerinden canlı kayıtlar..

Dünyanın önde gelen DVD/CD yapım şirketi Arthausmusik bu yaz başında Pekineller için bir DVD/ CD ve ayrıca 2 CD’yi içeren bir albümü piyasaya sürdü. Sanatçıların 2010 ve 2012 konserlerinden canlı kayıtları. Mozart’tan başlayacak olursak, Schubert, Brahms, Debussy, Bartok, Poulenc, Milhaud, Infante ve Lutoslawski gibi 4-el ve iki piyano için bestelenmiş tarihin satırbaşı yapıtlarını içeriyorlar.
DVD’nin içinde bir de bonus CD var. Kim bilir belki arabada dinlemek için, izlediğiniz DVD’yi yol boyunca kulaklarınızda taşıyabilmeniz için yapılmış. Bu kayıtların önemli bir özelliği de, çağımızın en büyük orkestra şeflerinden Zubin Mehta’nın yönetimindeki Bartok’un İki Piyano ve Vurma Çalgılar Konçertosu’nun yer alışı. Maggio Musicale Fiorentino’nun salonunda yapılan kayıtta Pekineller kadar vurma çalgı solistleri de çok özel renkler yaratmışlar.
Aslında bilirsiniz piyano vurma çalgı olarak sınıflandırılır. Klavsenden sonra icat edildiğinde hem piyano (yumuşak) hem de forte (güçlü) sesleri verebildiğinden piyano/ forte adını almıştır. Ses, tokmakların karşısındaki panele vurarak elde edildiği için de vurma çalgı olarak sınıflanmıştır. Bartok kendine özgü folklorik dokusunun vurumsallığında hem piyanonun vurmalı karakterini kullanmış hem de perküsyonlarla piyanoyu birleştirerek yeni tono arayışlarına girmiş.
Pekineller’in piyanolardan yarattıkları renkler, derinliklerde yatan fikirleri bulup ortaya çıkarmaları yalnız Bartok’ta değil bütün kayıtlarda özelliğini koruyor.
Müzik tarihinde yazılmış en güzel, en melankolik ezgilere sahip Schubert’in 4-el Fantazisi’ni defalarca üst üste dinleyebilirsiniz. Pekineller’in tuşlarındaki akıcılıkla bu yapıtın lirizmi, gizemi ve fırtınası her seferinde ayrı bir düş dünyasına taşıyacakdır sizi. Buna karşın Infante, Poulenc, Milhaud ve Brahms’ın Macar dansı gibi yaşam dolu, güzel melodilerin işlendiği yapıtlarıyla hafif ve neşeli bir ruh haline bürünebilirsiniz. Mozart’ın Re Majör Sonatı yüreğinizi hafiflettiği kadar Pekineller’in özenli tuşesinde bestecinin derin karamsar duygularını da, çocuksu coşkusunu da dile getiriyor.
Konserlerin canlı kayıt olması ayrı bir kıvılcım. Mutlaka stüdyo kayıtları daha kusursuz yapılıyordur, ama o konser bir kez yaşanıyor. O ruhu yakalayıp ölümsüzleştirmek de teknik yapımcıların hüneri. Bir de bu kayıtların kitapçıklarından söz etmeliyim. Kitapçığı okumadan müziği dinlemeyin ve DVD’yi izlemeyin. Pekineller resim sanatından, özellikle Kandinsky’den ne kadar etkilendiklerini dile getiriyorlar.
Aynı yumurta ikizi olmalarına karşın bireysel kişiliklerindeki karşıt bakış açılarıyla 6. duygularını birleştirmelerini anlatıyorlar. Bartok’un müziği ile Kandinsky’nin soyut ekspresyonizmini karşılaştırıyorlar. Ayrıca Münih’te okudukları dönemde bu etkiler altında kendi yaptıkları iki resim de kitapçıkta yayımlanmış ve CD’lerin yer aldığı albümün kapağı olmuş


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Ah Einstein ah! 22 Haziran 2022
Festival şenliktir 1 Haziran 2022