Esad: Ben Değil, Erdoğan Değişti

07 Ekim 2011 Cuma
\n

\n\n\n

BM Güvenlik Konseyinde önceki gün yapılan oylamada Suriyeye yaptırım kararı, Rusya ve Çinin vetosuyla engellendi. Uluslararası toplumun bölünmüşlüğü ortadayken Başbakan Tayyip Erdoğan Türkiyenin Suriyeye karşı tek taraflı yaptırımlaruygulayacağını duyurdu.

\n

‘Laik ülke mezheple uğraşmaz’

\n

Başbakan Erdoğan altı ay öncesine kadar ortak Bakanlar kurulu toplayacak kadar samimi olduğu Suriye lideri Beşşar Esadı, neredeyse her gün eleştirmekle kalmıyor, Esad muhaliflerinin Türkiyede örgütlenmesine de göz yumuyor.

\n

Acaba Esadın penceresinden Erdoğanın ve AKPnin yeni Suriye politikası nasıl görünüyor?

\n

Sorunun yanıtı Suriye liderinin eylül başında CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu başkanlığındaki CHP heyetiyle yaptığı bir buçuk saatlik görüşmede saklı. Bu görüşmenin kamuoyunun bilmediği çarpıcı detayları ilk kez Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlunun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunu ziyaretinde ortaya çıktı.

\n

Görüşmede, Esadın CHP heyetiyle görüşmesinden iki önemli unsur Davutoğluna aktarıldı. Bunlardan ilki, Erdoğan ve AKP sözcülerinin Suriyede yaşananları mezhep çatışmasıolarak sunmasından Esadın duyduğu büyük rahatsızlık.

\n

Esadın bu konuda CHP heyetine, Suriye laik olan tek Müslüman Arap devleti. Laik ülkede mezheple uğraşılmaz. Çıkın sokakta istediğinizle görüşün, halkımın gündeminde böyle bir şey yok. Suriyeyi karıştırmak için olayı mezhep boyutuna indiriyorlargörüşünü aktarmış.

\n

‘Eylemcilerin elinde Türk silahı’

\n

Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesinde Esadın son derece kritik iddiası da gündeme gelmiş. Esadın CHPlilere anlattığı Silahlı eylemcilerin elinde bol miktarda Türkiye menşeili silah buldukiddiası görüşmede Davutoğluna aktarılmış. Ancak Davutoğlu görüşmede bu iddiaları kesinlikle yalanlamış.

\n

‘Siz 30 yılda değiştiremediniz’

\n

Davutoğluna ne kadarının aktarıldığını bilemiyoruz ama Esadın, ülkesindeki gelişmeler ve Erdoğanın yaklaşımına ilişkin eylül ayı başında Şamda yapılan görüşmede CHP heyetiyle paylaştığını öğrendiğimiz bazı diğer çarpıcı değerlendirmeleri şöyle:

\n

Türkiye, anayasasını 30 yıldır değiştiremedi, benden üç ayda demokrasiyi yerleştirmemi bekliyorlar. Halkımın ihtiyacı olan reformları biliyorum. Tek tek yapacağım. Batı istiyor diye değil, halkım istiyor diye yapacağım. Bazısını yaptım. BAAS partisinin etkinliğini azaltmak için anayasayı değiştirdim. Basın yasasının önündeki engelleri kaldırdım. Gençleri internetle tanıştırdım. Kalanları da yapacağım. Ama bu zaman alacak. Bunları söylememe rağmen, geç kaldınızdenmesinde art niyet var.

\n

‘Müslüman Kardeşler’in hamisi gibiler’

\n

Her adımı atarım ama din eksenli, şeriat partilerine izin vermem. Laikliğe zarar verecek örgütlenmeye izin vermem. Bana baskı yapan devlet adamları aynaya bakıp kendi laikliklerini sorgulasın. Olayların arkasında farklı gruplar var. Samimi reform isteyenlerin dediklerini yapacağım. Ama bir de şeriatçılar var: El Kaide ve Müslüman Kardeşler. PKK Türkiye için neyse, Müslüman Kardeşler de bizim için o. Türkiyenin Müslüman Kardeşlerin hamisi gibi davranması bizi üzüyor

\n

‘Değişimin nedenini Erdoğan’a sorun’

\n

Bana Türkiye ile ne oldu da böyle oldunuz?diye soruyorlar. Ben değişmedim, Başbakanınız değişti. Bunu Başbakan’a sorun. Benim kanaatim Türkiye-Suriye dostluğunu ABD istemedi. Ne Tunus, ne Libya, ne de Suriyede dertleri demokrasi. Asıl mesele kaynaklarımızı kontrol etmek. Türkiyeden gelenler Obama’nın sözcüsü gibi davranıyor. Obama şöyle istiyor, böyle istiyor diye geliyorlar bana. Oysaki, ABDnin Şamda büyükelçisi var, gelip söylüyor zaten bize. Türk kardeşlerimizin aynı sözleri tekrarlaması bizi üzüyor.

\n

‘Yardım beklerken, \tgit deniyor’

\n

Türk halkı benim ve Suriye halkının dostudur. Bu dostluğun sürmesinden yanayım. Reform sürecinde de Türkiyeyi örnek almak istiyorum. Biz yardım beklerken tehditle karşımıza çıkılıyor, bırak gitdeniyor. Genel seçimleri yapacağım ve sonucuna saygı göstereceğim. Göreceksiniz en yüksek oyu ben kazanacağım. Olayları çıkaranların arkasında halk desteği olmadığı görülecek. Ben halkımla barışığım.

\n

‘Ölümlerin nedeni tecrübesizlik’

\n

Suriyede bu tür olaylar benim dönemimde ilk defa cereyan ediyor. Polisim, askerim maalesef toplumsal olaylara karşı eğitimli değil. O yüzden çok kanlı geçti ve kayıplar verildi. Sadece sivillerden değil polis ve asklerlerden de çok kayıp var. Türkiye yıllardan beri hem sosyal olaylar ve terörle mücadele ettiği için bu alanda çok deneyimli. Biz ise deneyimsiziz. Ama masum göstericiyle elinde silah olanı ayırmak zorundayız.

\n

‘Mülteci gelmeden kamp kurdunuz’

\n

Türkiye sınırında kurulan kamplara giden vatandaşlarım dönüyor. Niye gittiler? Korkutuldular ve kandırıldılar. Sonra çağrı yaptım, dönenler döndü. Ancak burada dikkat çekici bir unsur var: Daha mülteciler gelmeden Türkiye Hatayda çadır kent kurdu. Merak ediyorum, nasıl oldu da bildiler mülteci geleceğini?..

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Büyü Bozuluyor 26 Ocak 2015
2014: 3Y Çöktü 29 Aralık 2014
Medyaya Çağrı 22 Aralık 2014
Barajın Arkasındakiler 8 Aralık 2014
Yasakla ve Yönet 1 Aralık 2014
Fakirliğin Fotoğrafı 24 Kasım 2014
Ağaç Meselesi 10 Kasım 2014